Udostępnij

„Wędkarze o katastrofie: „Niech sobie prezes te ryby zje” [SPROSTOWANIE]

15.09.2022

artykułu pod tytułem: „Wędkarze o katastrofie: „Niech sobie prezes te ryby zje”, autorstwa Klaudii Urban, który ukazał się w dniu 14 sierpnia 2022 r. na stronie internetowej www.smoglab.pl https://smoglab.pl/wedkarze-o-katastrofie-odra-jest-jak-drugi-czarnobyl/ , o treści:

Producent Wyrobów Papierniczych Jack-Pol sp. z o.o. z siedzibą w Oławie wyjaśnia, że:

  1. Nieprawdą jest, że Spółka dokonuje nielegalnych zrzutów do Odry i skaża rzekę. Spółka działa w oparciu o wszystkie konieczne pozwolenia. Zrzuty są więc dokonywane zgodnie z prawem. Po zgłoszeniach dotyczących rzekomych zrzutów ścieków były przeprowadzane kontrole WIOŚ, które nigdy nie wykazały, że w wyniku działań Spółki doszło do skażenia Odry.
  2. Nie produkujemy celulozy, a w procesie produkcji papieru nie używamy rtęci, nieprawdą jest, że w wyniku produkcji dochodzi do powstania dużej ilości rtęci.
  3. Spółka nie ma nic wspólnego z katastrofą ekologiczną na Odrze. Potwierdza to ostatnie stanowisko WIOŚ, które stwierdza, że działalność Spółki nie spowodowała śnięcia ryb w Odrze. Wszystkie posiadane pozwolenia są wydane przez powołane do tego organy.
  4. Spółka ma pozwolenie zintegrowane na dokonywanie zrzutów, co zwalnia Spółkę z uzyskania takiego pozwolenia od Wód Polskich. Stąd Wody Polskie takiego pozwolenia Spółce nie wydały.

Producent Wyrobów Papierniczych Jack-Pol sp. z o.o. z siedzibą w Oławie.

Autor

SmogLab

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.