Udostępnij

Według naukowców zanieczyszczenie powietrza wpływa na nieregularność menstruacji

01.02.2018

To, że przez smog chorujemy na płuca czy serce, było wiadome od dawna. Najnowsze badania naukowców z Boston University Medical Campus i  Harvard School of Public Health dowodzą, że zanieczyszczenie powietrza wpływa także na hormony.
„Jaka jest zależność między ekspozycją na pyły zawieszone, a nieregularnością miesiączkowania?” – takie pytanie zadała sobie grupa naukowców, którzy wyniki swojej pracy opublikowali w „Human Reproduction”. Aby to sprawdzić, wykorzystali dane 34 832 kobiet, które wcześniej brały udział w Nurses’ Health Study.
Było to wielkie amerykańskie badanie, które miało sprawdzić, jak styl życia, żywienie i środowisko wpływają na zdrowie kobiet. Miało ono dwie płaszczyzny – po pierwsze 30 tysięcy pielęgniarek oddało próbki krwi i moczu dwukrotnie: w latach 90-tych oraz w latach 2010-2012. Po drugie, ponad 100 tys. pielęgniarek regularnie odpowiadały na pytania dotyczące ich zdrowia zawarte w specjalnych kwestionariuszach.  Dzięki temu można było zaobserwować, co się zmieniało na przestrzeni lat.
Naukowcy wzięli pod lupę regularność miesiączek badanych pielęgniarek oraz ich ekspozycję na smog w młodości.
Okazało się, że te kobiety, które dorastały w zanieczyszczonym środowisku, były bardziej narażone na nieregularność menstruacji, a czas uzyskania regularności znacząco się wydłużał. Każde 45 mikrogramów na metr sześcienny pyłów zawieszonych powodowało zwiększone ryzyko takich powikłań.
Naukowcy podkreślają, że smog nie jest bezpośrednią przyczyną problemów z gospodarką hormonalną, ale może się do nich przyczynić.
„Czasowe narażenie na zanieczyszczenie powietrza w okresie dorastania i wczesnej dorosłości może być szczególnie ważne” – napisali naukowcy w podsumowaniu swoich badań. – „Dane zgadzają się z istniejącą literaturą dotyczącą zanieczyszczenia powietrza i chorób układu rozrodczego.”
O czym mowa? Chociażby o tym, że kilka lat temu udowodniono wpływ smogu na problemy z płodnością.
Wykryto dodatkowo, że bardziej narażone na nieregularność były kobiety, które zaczęły miesiączkować później oraz mieszkanki północno wschodniej lub zachodniej części Stanów Zjednoczonych.
-Jedynym rozwiązaniem, by zatrzymać choroby związane z zanieczyszczeniem powietrza, jest działanie zarówno globalne, jak i lokalne, prowadzące do ograniczenia emisji – skomentowała autorka badania,dr Shruthi Mahalingaiah.
Fot. Gauthier DELECROIX – 郭天/Flickr.

Autor

Katarzyna Kojzar

Pisze o klimacie, środowisku, a czasami – dla odmiany – o kulturze. Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego i Polskiej Szkoły Reportażu. Jej teksty ukazują się też m.in. w OKO.press i Wirtualnej Polsce.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.