Udostępnij

Wegańskie parówki nie dla wegan. Po zamienniki mięsa sięgają głównie… jedzący mięso

18.08.2022

W opublikowanej niedawno analizie przyjrzano się skutkom zdrowotnym, które odczuwają jedzący zamienniki mięsa, a także związanym z nimi wyborom konsumenckim. Okazuje się, że to nie wegetarianie i weganie, lecz jedzący mięso najczęściej wybierają tego rodzaju produkty. Sięganie po alternatywy okazuje się często wyborem zdrowszym i bardziej zrównoważonym.

W przeglądzie prac naukowych przeanalizowano 43 badania dotyczące wpływu żywności pochodzenia roślinnego na zdrowie i środowisko, a także postaw konsumenckich. Jak wynika z jednego z nich, blisko 90 proc. konsumentów, którzy jedli roślinne zamienniki mięsa i nabiału, to osoby jedzące mięso. W tym fleksitarianie, którzy sięgają po nie okazjonalnie.

Wyniki przytaczanych analiz zostały niedawno opublikowane w czasopiśmie naukowym „Future Foods”.

W publikacji zwrócono uwagę, że roślinne zamienniki mięsa mogą skuteczniej wesprzeć działania proklimatyczne, niż promocja diet wegetariańskich i wegańskich. Ponieważ produkty te imitują właściwościami prawdziwe mięso, ich promowanie może okazać się skuteczniejsze w ograniczaniu popytu na mięso.

Roślinne zamienniki mięsa. „Smak, cena, wygoda”

„Coraz częściej widzimy, jak produkty pochodzenia roślinnego są w stanie odsunąć popyt od produktów zwierzęcych. Odwołują się one bowiem do trzech podstawowych elementów, których oczekują konsumenci: smaku, ceny i wygody” – powiedział w oświadczeniu dr Chris Bryant z Wydziału Psychologii University of Bath, autor analizy.

Dr Byant podkreśla, że już dziś zamienniki cieszą się popularnością. Wciąż jednak można pracować nad ulepszeniami, które przyciągną do nich większą grupę „mięsożerców”.

Zamienniki roślinne mięsa. Korzyści dla klimatu i zdrowia

„Ten przegląd pokazuje przytłaczające dowody na to, że roślinne alternatywy produktów zwierzęcych – oprócz tego, że są znacznie bardziej zrównoważone w porównaniu z produktami zwierzęcymi pod względem emisji gazów cieplarnianych, zużycia wody i użytkowania gruntów – mają również szeroki zakres korzyści zdrowotnych” – podkreśla dr Bryant.

Co ważne, korzyści dla klimatu możemy dostrzec nawet, jeśli tylko część ludzi ograniczy produkty pochodzenia zwierzęcego w diecie. Przykład? W jednym z analizowanych artykułów stwierdzono, że zastąpienie białkiem z grochu 5 proc. konsumpcji niemieckiej wołowiny może zmniejszyć emisje CO2 nawet o 8 milionów ton rocznie. To mniej więcej tyle, ile rocznie emituje elektrownia w Rybniku.

Częściowe ograniczenie spożycia mięsa – w przypadku dużej części z nas – będzie korzystne dla zdrowia nawet bez specjalnego dbania o dobór niezbędnych składników odżywczych. Według danych GUS przeciętnie w Polsce spożywa się ok. 70 kg mięsa rocznie na osobę. To niemal dwukrotnie więcej niż zaleca Światowa Organizacja Zdrowia. W przypadku osób, które nie nadużywały mięsa, autorzy badania radzą, by przed zmianą diety zapoznać się ze wskazówkami dietetycznymi.

_

Z całością przytaczanych analiz zapoznać można się tutaj.

Źródła: University of Bath, „Future Foods”, materiały własne

Zdjęcie: Stepanek Photography / Shutterstock.com

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.