Udostępnij

Wiedeń zrywa asfalt w centrum, robiąc miejsce dla parku. To efekt programu ochładzania miasta

03.05.2020

Jak adaptować miasta do zmian klimatu? Na przykład tak, jak robi to Wiedeń, który nie lekceważy kryzysu i już teraz przygotowuje się na nadchodzące upały. Jedna z ulic w centrum austriackiej stolicy zostanie wchłonięta przez park, dając oddech mieszkańcom. A to tylko jeden z elementów walki z tzw. wyspami ciepła.

Asfalt zniknął już z wiedeńskiej Trunnerstraße i nigdy na nią nie wróci. W zamian powstanie zielona, otwarta przestrzeń o nazwie Else Feldman Park, licząca 3700 m2. Ulicę zastąpią drzewa, krzewy, trawa, drewniane ławki, plac zabaw, ścianka wspinaczkowa. Nowy park zostanie otwarty jesienią tego roku (z powodu pandemii koronawirusa budowa została nieco opóźniona). 

https://www.facebook.com/BezirksvorstehungLeopoldstadt/posts/849160265578597

Oprócz zerwania starej nawierzchni, w zeszłym tygodniu zburzono 50-metrowy mur wzdłuż ulicy, który wcześniej dzielił tamtejszy plac. Jak tłumaczą władze Wiednia, miasto w ten sposób przygotowuje się na upały, z którymi będą mierzyć się mieszkańcy. 

Czytaj także: Nasz test miejskich wysp ciepła

“Zbliża się lato, miasto robi się coraz cieplejsze, kryzys klimatyczny znów staje się zauważalny” – komentuje wiceburmistrz Birgit Hebein. “Zmiany klimatu się nie zatrzymują i w tym roku także będziemy mieli bardzo gorące lato. Razem z dzielnicami musimy być szybcy i konkretni w działaniu na rzecz ochłodzenia naszego miasta” – mówi wiceburmistrz Birgit Hebein.

Jak dodaje radna ds. Środowiska Ulli Sima, w tej walce o chłód niezbędne jest tworzenie terenów zielonych. Dlatego też miasto posadzi w tym miejscu 21 nowych drzew. Tylko dwie główne trasy zostaną utwardzone, żeby ułatwić mieszkańcom dostęp do nowej przestrzeni.  Else Feldman Park ma być atutem tej części miasta także ze względu na wspólny ogród, gdzie mogą oni uprawiać rośliny.

Setki drzew, zielone ściany, parkingi dla rowerów

To nie jedyne działania, jakie Wiedeń szykuje pod kątem upalnego lata. Urząd stworzył też projekt sieci “chłodnych ulic” – dla przykładu, w dzielnicy Neubau, zacznie rosnąć w tym roku około 100 nowych drzew.  Ich lokalizację wskazali miejscy klimatolodzy – drzewa sadzi się bowiem tam, gdzie mają największy wpływ na mikroklimat danej dzielnicy.

W sumie wiedeński program walki z wyspami ciepła zawiera 12 punktów, które dotyczą głównie transformacji dróg i budynków. Zakłada on m.in. sadzenie jak największej liczby dużych drzew, tworzenie zielonych ścian, stosowanie wody jako elementu konstrukcyjnego i chłodzącego, hydranty z przyłączem wody pitnej, wymianę nawierzchni na taką, która przepuszcza wodę oraz obszerne miejsca parkingowe dla rowerów. 

Źródło: Akcja Miasto, leopoldstadt.gruene.at, www.wien.gv.at, meinbezirk.at

Fot: Shutterstock

Autor

Karolina Gawlik

Dziennikarka i pieśniarka, opiekunka projektu Mantra Ziemia łączącego świadomą sztukę i głęboką ekologię. Publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach najchętniej opowiada o prawdzie ludzkiego serca oraz naturze jako podmiocie. Autorka dokumentu „Świat do naprawy”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.