Udostępnij

Wielka Brytania: Rekordowy udział OZE w miksie energetycznym. Źródła odnawialne wyprzedzają gaz

20.12.2019

O rekordowym udziale źródeł odnawialnych w miksie energetycznym kraju informuje brytyjskie ministerstwo energii. W dodatku, po raz pierwszy w historii w oparciu o OZE wytworzono więcej energii niż z gazu. Mimo politycznych zawirowań  kraj nadal zmierza w kierunku neutralności klimatycznej do 2050 roku – a przynajmniej tak wynika z oficjalnych deklaracji rządu.

Jak wynika z oficjalnych danych, opublikowanych przez brytyjski resort odpowiedzialny ze kwestie związane z energetyką, w trzecim kwartale 2019 roku ze źródeł odnawialnych wyprodukowano rekordowe 38,9 proc. energii elektrycznej. Po raz pierwszy w historii brytyjskiej energetyki udział OZE był minimalnie większy niż udział gazu (38,8 proc.). Warto w tym miejscu podkreślić, że w przypadku Wielkiej Brytanii gaz stanowi główną kopalinę zasilającą brytyjski miks energetyczny. Jedynie 1 proc. energii pochodził ze spalania węgla.

Czytaj także: Duńczycy zbudują sztuczną wyspę dla turbin wiatrowych. Elektrownia ma zasilić 10 mln gospodarstw domowych

Jeśli chodzi o sferę polityczną, kształtującą przyszły miks energetyczny kraju, wydaje się, że niedawna wymiana parlamentarzystów nie wpłynie na główny kierunek zmian w energetyce. Jak donosi „The Independent”, kwestia neutralności klimatycznej znalazła odzwierciedlenie w niedawnej mowie tronowej Elżbiety II, przygotowanej przez ekipę Borisa Johnsona. Rząd planuje nadal podejmować działania zmierzające do ograniczenia emisji gazów cieplarnianych do zera netto w 2050 roku.

Porażka Partii Pracy pod przewodnictwem Jeremy’ego Corbyna przekreśla jednak szansę – przynajmniej na razie – na realizację jednej z najbardziej ambitnych propozycji Labourzystów. Partia zapowiadała szeroko zakrojony program termomodernizacji budynków, którego głównym celem miało być ograniczenie emisji gazów cieplarnianych związanych z mieszkalnictwem. [O szczegółach informowaliśmy tutaj.]

 

Źródła: Business and Energy Department (UK), „The Independent”, labour.org.uk

Zdjęcie: Shutterstock/MarcelClemens

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.