Udostępnij

Wielka Brytania: Rekordowy udział OZE w miksie energetycznym. Źródła odnawialne wyprzedzają gaz

20.12.2019

O rekordowym udziale źródeł odnawialnych w miksie energetycznym kraju informuje brytyjskie ministerstwo energii. W dodatku, po raz pierwszy w historii w oparciu o OZE wytworzono więcej energii niż z gazu. Mimo politycznych zawirowań  kraj nadal zmierza w kierunku neutralności klimatycznej do 2050 roku – a przynajmniej tak wynika z oficjalnych deklaracji rządu.

Jak wynika z oficjalnych danych, opublikowanych przez brytyjski resort odpowiedzialny ze kwestie związane z energetyką, w trzecim kwartale 2019 roku ze źródeł odnawialnych wyprodukowano rekordowe 38,9 proc. energii elektrycznej. Po raz pierwszy w historii brytyjskiej energetyki udział OZE był minimalnie większy niż udział gazu (38,8 proc.). Warto w tym miejscu podkreślić, że w przypadku Wielkiej Brytanii gaz stanowi główną kopalinę zasilającą brytyjski miks energetyczny. Jedynie 1 proc. energii pochodził ze spalania węgla.

Czytaj także: Duńczycy zbudują sztuczną wyspę dla turbin wiatrowych. Elektrownia ma zasilić 10 mln gospodarstw domowych

Jeśli chodzi o sferę polityczną, kształtującą przyszły miks energetyczny kraju, wydaje się, że niedawna wymiana parlamentarzystów nie wpłynie na główny kierunek zmian w energetyce. Jak donosi „The Independent”, kwestia neutralności klimatycznej znalazła odzwierciedlenie w niedawnej mowie tronowej Elżbiety II, przygotowanej przez ekipę Borisa Johnsona. Rząd planuje nadal podejmować działania zmierzające do ograniczenia emisji gazów cieplarnianych do zera netto w 2050 roku.

Porażka Partii Pracy pod przewodnictwem Jeremy’ego Corbyna przekreśla jednak szansę – przynajmniej na razie – na realizację jednej z najbardziej ambitnych propozycji Labourzystów. Partia zapowiadała szeroko zakrojony program termomodernizacji budynków, którego głównym celem miało być ograniczenie emisji gazów cieplarnianych związanych z mieszkalnictwem. [O szczegółach informowaliśmy tutaj.]

 

Źródła: Business and Energy Department (UK), „The Independent”, labour.org.uk

Zdjęcie: Shutterstock/MarcelClemens

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.