Udostępnij

Wielka wycinka w Puszczy Białowieskiej? Pod topór może pójść ponad 4 tys. drzew

23.05.2020

Do wycinki, na zlecenie Podlaskiego Zarządu Dróg Wojewódzkich, może pójść 4400 drzew. Na ich miejscu ma powstać droga rowerowa, biegnąca przez cenny przyrodniczo teren.

Rezerwat Krajobrazowy im. Władysława Szafera założono w 1921 roku niedaleko Hajnówki i Białowieży, w rejonie Puszczy Białowieskiej. Słynie między innymi z borów świerkowych, łęgów i olsów. Na jego terenie archeolodzy znaleźli też 37 kurhanów datowanych na X-XII wiek. To właśnie w tym miejscu lokalny Zarząd Dróg planuje kontrowersyjną inwestycję.


Czytaj też: W Białowieskim Parku Narodowym urodziło się pierwsze w tym roku żubrzątko


21-kilometrowa droga może być dużą atrakcją dużą dla rowerzystów. Jak czytamy na stronie Zarządu, będzie przebiegała „na odcinku od ulicy Celnej w m. Hajnówka do granicy państwa polskiego”.

Projektowana trasa może przyciągnąć turystów, ale zaszkodzi środowisku – ostrzega Partia Zielonych. Jej członkowie twierdzą, że pod budowę drogi trzeba będzie ściąć aż 4400 drzew. Poświęcenie ich pozwoli wytyczyć trasę o szerokości aż trzech metrów.

O inwestycji entuzjastycznie wypowiadają się jednak lokalne władze: ” To radość dla mieszkańców Hajnówki, Białowieży i mieszkańców całego regionu, bo oznacza podniesienie bezpieczeństwa, ale też ważną atrakcję turystyczną. (…) Gdy powstanie ścieżka przechodząca przez teren Puszczy Białowieskiej, łatwo sobie wyobrazić jak przyjemny będzie przejazd rowerem taką trasą.” – mówił „Gazecie Współczesnej” burmistrz Hajnówki, Jerzy Sirak.

O tym, czy trasa powstanie, zadecydują konsultacje społeczne. Ich wynik mamy poznać niebawem.

Zdjęcie: Damian Pankowiec / Shutterstock

Autor

Marcel Wandas

Dziennikarz, autor między innymi Onetu, Holistic News i Weekend.Gazeta.pl. W przeszłości reporter radiowy związany między innymi z Radiem Kraków, Radiem Eska i Radiem Plus. Fan muzyki, bywalec festiwali, wielbiciel krakowskiej Nowej Huty, hejter krakowskiego smogu.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.