W Białowieskim Parku Narodowym urodziło się pierwsze w tym roku żubrzątko

2280
0
Podziel się:

W maju przyszło na świat pierwsze małe żubrzątko w tym roku. Maluch jest płci żeńskiej, jest zdrowy i silny. Razem ze swoimi rodzicami mieszka w Rezerwacie Pokazowym Żubrów Białowieskiego Parku Narodowego.

Rodzicami żubrzątka są 8-letnia krowa Powieka i 5-letni byk Porter III. Porter przyjechał do Białowieży w zeszłym roku z Nadleśnictwa Niepołomice.

Jest obecnie jedynym samcem w stadzie. Jak tłumaczą przedstawiciele Parku, dzięki temu można mieć pewność odnośnie ojcostwa żubrząt. Poza tym, w sezonie godowym byki rywalizują o dominację i dostęp do żubrzyc. Walcząc, mogłyby się nawzajem ranić, nawet śmiertelnie.

Mała żubrzyca jest pierwszym cielakiem po Porterze. „Mamy nadzieję, że doczekamy się potomstwa również od pozostałych żubrzyc, a żubrzątko zyska towarzystwo. Póki co pozostaje pod troskliwą opieką POWIEKI, która bacznie kontroluje otoczenie” – czytamy na stronie Parku.

Cielęta rodzą się właśnie wiosną, czyli w okresie, który najbardziej sprzyja ich rozwojowi. Ciąża u żubrzej mamy trwa około 264 dni. Żubrzątko jest w stanie stać o własnych siłach już pół godziny po porodzie, a po godzinie próbuje ssać.

Związek cielaka z matką trwa mniej więcej do drugiego roku życia malucha.

Zdjęcie: Ireneusz Zacharewicz/ Białowieski Park Narodowy

Podziel się: