Wielka wycinka w Puszczy Białowieskiej? Pod topór może pójść ponad 4 tys. drzew

Podziel się:
białowieża rowery

Do wycinki, na zlecenie Podlaskiego Zarządu Dróg Wojewódzkich, może pójść 4400 drzew. Na ich miejscu ma powstać droga rowerowa, biegnąca przez cenny przyrodniczo teren.

Rezerwat Krajobrazowy im. Władysława Szafera założono w 1921 roku niedaleko Hajnówki i Białowieży, w rejonie Puszczy Białowieskiej. Słynie między innymi z borów świerkowych, łęgów i olsów. Na jego terenie archeolodzy znaleźli też 37 kurhanów datowanych na X-XII wiek. To właśnie w tym miejscu lokalny Zarząd Dróg planuje kontrowersyjną inwestycję.


Czytaj też: W Białowieskim Parku Narodowym urodziło się pierwsze w tym roku żubrzątko


21-kilometrowa droga może być dużą atrakcją dużą dla rowerzystów. Jak czytamy na stronie Zarządu, będzie przebiegała „na odcinku od ulicy Celnej w m. Hajnówka do granicy państwa polskiego”.

Projektowana trasa może przyciągnąć turystów, ale zaszkodzi środowisku – ostrzega Partia Zielonych. Jej członkowie twierdzą, że pod budowę drogi trzeba będzie ściąć aż 4400 drzew. Poświęcenie ich pozwoli wytyczyć trasę o szerokości aż trzech metrów.

O inwestycji entuzjastycznie wypowiadają się jednak lokalne władze: ” To radość dla mieszkańców Hajnówki, Białowieży i mieszkańców całego regionu, bo oznacza podniesienie bezpieczeństwa, ale też ważną atrakcję turystyczną. (…) Gdy powstanie ścieżka przechodząca przez teren Puszczy Białowieskiej, łatwo sobie wyobrazić jak przyjemny będzie przejazd rowerem taką trasą.” – mówił „Gazecie Współczesnej” burmistrz Hajnówki, Jerzy Sirak.

O tym, czy trasa powstanie, zadecydują konsultacje społeczne. Ich wynik mamy poznać niebawem.

Zdjęcie: Damian Pankowiec / Shutterstock

Podziel się: