Na Islandii przeprowadzono eksperyment, w którym sprawdzano jakie skutki przyniesie krótszy czas pracy i dla kilku tysięcy osób zmniejszono go o kilka godzin tygodniowo. Teraz pojawił się raport z badania. Efekty? Mniej stresu u pracowników, mniej kłopotów zdrowotnych oraz wyższa produktywność. Wyniki były tak dobre, że rozwiązanie jest wprowadzane w prawie całym kraju.
Raport wyciąga wnioski z dwóch dużych projektów badawczych, które w sumie trwały sześć lat. Wzięło w nich udział ok. 2500 osób, a więc 1 proc. zatrudnionych w kraju. Uczestnicy byli zatrudnieni w różnych miejscach. Między innymi biurach, sklepach, szkołach. Co ważne chodziło nie tylko o osoby pracujące w stałych godzinach, ale też w systemie zmianowym.
Wszystkim skrócono tydzień roboczy do około 35 godzin. W okresie trwania eksperymentu regularnie ankietowano uczestników. To jak zmieniało się samopoczucie biorących w nim udział Islandczyków, nie zaskakuje. Notowano obniżony poziom stresu, ryzyka wypalenia zawodowego, ale też poprawiała się umiejętność odnalezienia równowagi między życiem i pracą zawodową. Pracujący krócej mieli też mniej problemów zdrowotnych.
Efekty było widać także w tym, że krótszy czas pracy powodował, iż ludzie zaczynali realizować hobby i angażować się społecznie. Ciekawostką jest to, że zmieniał się podział obowiązków domowych i mężczyźni angażowali się w nie bardziej.
Zaskoczeniem – dla niektórych – było to, że produktywność pracowników albo się nie zmieniła, albo wzrosła. Autorzy raportu (w formacie PDF można go pobrać TUTAJ) powiązali to ze wzrostem morale w miejscach pracy. Sukces eksperymentu był tak duży, że związkom zawodowym na Islandii udało się wynegocjować skrócenie czasu pracy dla większości zatrudnionych i 86 proc. Islandczyków cieszy się już krótszym tygodniem roboczym.
– Ten raport pokazuje, że największy na świecie eksperyment ze skróceniem czasu pracy we wszystkich wymiarach okazał się ogromnym sukcesem. – dla BBC komentował Will Stronge z Autonomy. Brytyjskiej firmy, która pomogła w przygotowaniu opracowania.
Fot. Up in the North / Shutterstock.com.