Udostępnij

Wielki sukces eksperymentu ze skróceniem czasu pracy! Prawie cały kraj będzie pracował 35 godzin tygodniowo

12.07.2021

Na Islandii przeprowadzono eksperyment, w którym sprawdzano jakie skutki przyniesie krótszy czas pracy i dla kilku tysięcy osób zmniejszono go o kilka godzin tygodniowo. Teraz pojawił się raport z badania. Efekty? Mniej stresu u pracowników, mniej kłopotów zdrowotnych oraz wyższa produktywność. Wyniki były tak dobre, że rozwiązanie jest wprowadzane w prawie całym kraju.

Raport wyciąga wnioski z dwóch dużych projektów badawczych, które w sumie trwały sześć lat. Wzięło w nich udział ok. 2500 osób, a więc 1 proc. zatrudnionych w kraju. Uczestnicy byli zatrudnieni w różnych miejscach. Między innymi biurach, sklepach, szkołach. Co ważne chodziło nie tylko o osoby pracujące w stałych godzinach, ale też w systemie zmianowym.

Wszystkim skrócono tydzień roboczy do około 35 godzin. W okresie trwania eksperymentu regularnie ankietowano uczestników. To jak zmieniało się samopoczucie biorących w nim udział Islandczyków, nie zaskakuje. Notowano obniżony poziom stresu, ryzyka wypalenia zawodowego, ale też poprawiała się umiejętność odnalezienia równowagi między życiem i pracą zawodową. Pracujący krócej mieli też mniej problemów zdrowotnych.

Efekty było widać także w tym, że krótszy czas pracy powodował, iż ludzie zaczynali realizować hobby i angażować się społecznie. Ciekawostką jest to, że zmieniał się podział obowiązków domowych i mężczyźni angażowali się w nie bardziej.

Zaskoczeniem – dla niektórych – było to, że produktywność pracowników albo się nie zmieniła, albo wzrosła. Autorzy raportu (w formacie PDF można go pobrać TUTAJ) powiązali to ze wzrostem morale w miejscach pracy. Sukces eksperymentu był tak duży, że związkom zawodowym na Islandii udało się wynegocjować skrócenie czasu pracy dla większości zatrudnionych i 86 proc. Islandczyków cieszy się już krótszym tygodniem roboczym.

– Ten raport pokazuje, że największy na świecie eksperyment ze skróceniem czasu pracy we wszystkich wymiarach okazał się ogromnym sukcesem. – dla BBC komentował Will Stronge z Autonomy. Brytyjskiej firmy, która pomogła w przygotowaniu opracowania.

Fot. Up in the North / Shutterstock.com.

Autor

Tomasz Borejza

Dziennikarz naukowy. Członek European Federation For Science Journalism. Publikował w Tygodniku Przegląd, Przekroju, Onet.pl, Coolturze, a także w gazetach lokalnych i branżowych. Bloguje na Krowoderska.pl.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.