Udostępnij

Wielki sukces eksperymentu ze skróceniem czasu pracy! Prawie cały kraj będzie pracował 35 godzin tygodniowo

12.07.2021

Na Islandii przeprowadzono eksperyment, w którym sprawdzano jakie skutki przyniesie krótszy czas pracy i dla kilku tysięcy osób zmniejszono go o kilka godzin tygodniowo. Teraz pojawił się raport z badania. Efekty? Mniej stresu u pracowników, mniej kłopotów zdrowotnych oraz wyższa produktywność. Wyniki były tak dobre, że rozwiązanie jest wprowadzane w prawie całym kraju.

Raport wyciąga wnioski z dwóch dużych projektów badawczych, które w sumie trwały sześć lat. Wzięło w nich udział ok. 2500 osób, a więc 1 proc. zatrudnionych w kraju. Uczestnicy byli zatrudnieni w różnych miejscach. Między innymi biurach, sklepach, szkołach. Co ważne chodziło nie tylko o osoby pracujące w stałych godzinach, ale też w systemie zmianowym.

Wszystkim skrócono tydzień roboczy do około 35 godzin. W okresie trwania eksperymentu regularnie ankietowano uczestników. To jak zmieniało się samopoczucie biorących w nim udział Islandczyków, nie zaskakuje. Notowano obniżony poziom stresu, ryzyka wypalenia zawodowego, ale też poprawiała się umiejętność odnalezienia równowagi między życiem i pracą zawodową. Pracujący krócej mieli też mniej problemów zdrowotnych.

Efekty było widać także w tym, że krótszy czas pracy powodował, iż ludzie zaczynali realizować hobby i angażować się społecznie. Ciekawostką jest to, że zmieniał się podział obowiązków domowych i mężczyźni angażowali się w nie bardziej.

Zaskoczeniem – dla niektórych – było to, że produktywność pracowników albo się nie zmieniła, albo wzrosła. Autorzy raportu (w formacie PDF można go pobrać TUTAJ) powiązali to ze wzrostem morale w miejscach pracy. Sukces eksperymentu był tak duży, że związkom zawodowym na Islandii udało się wynegocjować skrócenie czasu pracy dla większości zatrudnionych i 86 proc. Islandczyków cieszy się już krótszym tygodniem roboczym.

– Ten raport pokazuje, że największy na świecie eksperyment ze skróceniem czasu pracy we wszystkich wymiarach okazał się ogromnym sukcesem. – dla BBC komentował Will Stronge z Autonomy. Brytyjskiej firmy, która pomogła w przygotowaniu opracowania.

Fot. Up in the North / Shutterstock.com.

Autor

Tomasz Borejza

Dziennikarz naukowy. Członek European Federation For Science Journalism. Publikował w Tygodniku Przegląd, Przekroju, Onet.pl, Coolturze, a także w magazynach branżowych. Autor książki „Odwołać katastrofę”.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.