Udostępnij

Wilk Miko zginął, ale winnych brak. Prokuratura umorzyła śledztwo

26.05.2020

Prokuratura nie będzie już zajmować się sprawą śmierci wilka Miko. Zwierzę straciło życie po przejściu setek kilometrów i zadomowieniu się w lasach Niziny Śląskiej. Śledczy nie mają wątpliwości, że Miko zginął z ludzkiej ręki. Nie potrafią jednak wskazać winnych. Zażalenie na decyzję złożyli aktywiści, którzy opiekowali się wilkiem.

Miko był jednym ze zwierząt obserwowanych przez Stowarzyszenie dla Przyrody „Wilk”. Społecznicy zajęli się nim po tym, jak potrącił go samochód. Po rehabilitacji został wypuszczony, a działacze „Wilka” założyli mu obrożę telemetryczną. Dzięki temu wiemy, że z ośrodka w Napromku niedaleko Olsztyna przeszedł aż do lasów Niziny Śląskiej. Nieco ponad rok temu aktywiści zauważyli, że Miko przestał się poruszać. Okazało się, że zwierzę zginęło na polanie, gdzie regularnie działali myśliwi. Członkowie Stowarzyszenia zgłosili to policji, a lokalna prokuratura wszczęła śledztwo w sprawie uśmiercenia zwierzęcia znajdującego się pod ścisłą ochroną.

Teraz działacze „Wilka” informują, że sprawa Miko została umorzona przez śledczych z Kluczborka. Powodem jest niewykrycie sprawcy. Jak tłumaczył w mediach rzecznik opolskiej Prokuratury Okręgowej, na miejscu wykryto jedynie obrożę wilka. Przyznał jednocześnie, że nie można było jej zdjąć bez odcięcia głowy zwierzęciu.



– Zabezpieczono noże od myśliwych, którzy polowali w rewirze, w którym obroża wilka przestała wysyłać sygnał. 13 noży zostanie teraz poddanych badaniom w celu stwierdzenia, czy znajdują się na nich ślady biologiczne pochodzące od wilka – mówił rzecznik Stanisław Bar.

Żaden z myśliwych przepytanych w toku śledztwa nie przyznał się do odebrania życia Miko. Według prokuratury na ich nożach nie można było również znaleźć krwi wilka. Zdaniem Bara śledztwo ugrzęzło w martwym punkcie i nie może być kontynuowane.

Inaczej sądzą działacze Stowarzyszenia „Wilk”, którzy do sądu w Kluczborku złożyli zażalenie w tej sprawie. Jak twierdzą, zeznania przesłuchiwanych myśliwych zawierają nieścisłości, a śledczy, badając sprawę, popełnili błędy. „Zarzuciliśmy też Prokuraturze zaniechanie rozstrzygnięcia o wszystkich przestępstwach, co do których złożyliśmy zawiadomienie” – piszą w swoim oświadczeniu aktywiści. Od sądu oczekują decyzji o wznowieniu śledztwa.


„Niemal każdego miesiąca pojawiają się kolejne informacje o zabitych wilkach, ale winnych brak. Jak dotąd tylko pięciu osobom udowodniono zabicie wilka. Co ich łączy? Wszyscy byli myśliwymi. Czy to naprawdę tak zaskakujące, skoro stanowią oni spory procent ludzi posiadających broń w Polsce?” – pyta z kolei w facebookowym poście „Pracownia na rzecz wszystkich istot”, zaangażowana w walkę o prawa dzikich zwierząt.

Miko to jedno z kilku zwierząt śledzonych przez Stowarzyszenie. Na początku maja pisaliśmy o Bornym, który po przejściu setek kilometrów zatrzymał się na ruchliwej drodze. Nie wiedzielibyśmy o tym, gdyby nie obroża telemetryczna założona przez działaczy „Wilka”.

Zdjęcie: Jim Cumming / Shutterstock

Autor

Marcel Wandas

Dziennikarz, autor między innymi Onetu, Holistic News i Weekend.Gazeta.pl. W przeszłości reporter radiowy związany między innymi z Radiem Kraków, Radiem Eska i Radiem Plus. Fan muzyki, bywalec festiwali, wielbiciel krakowskiej Nowej Huty, hejter krakowskiego smogu.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.