Udostępnij

Wilki powracają do Holandii po 140 latach

19.04.2019

Dawno wybite na terenie Holandii wilki niespodziewanie wracają do miejsca dawnych siedlisk w tym kraju. Ich obecność w lasach Niderlandów wzbudza jednak kontrowersje. 

Zaobserwowano co najmniej 10 osobników, z których przynajmniej szóstka to samice. Holenderskim naukowcom udało się to ustalić po analizie DNA pochodzącego z ich odchodów, którymi wilki zaznaczają swoje terytorium. Prawdopodobnie przeszły one przez zieloną granicę z Niemiec. Tam z kolei, również po przerwie, pojawiły się w latach dziewięćdziesiątych, wędrując z zachodniej Polski. To niejedyne takie przypadki w Europie. Odnowę wilczej populacji można było w ostatnich latach obserwować między innymi we Francji, Włoszech, Danii czy Austrii. Nie wszyscy są jednak zadowoleni z powrotu tych zwierząt do ich kraju.

Przekonani nie są na pewno rolnicy, którzy zgłosili szkody już ponad 60 razy, skarżąc się na ataki na swoje stada owiec. Uczeni twierdzą, że wielu ludzi nie rozumie zachowania wilków i niesprawiedliwie obarcza je winą za poniesione szkody. „To syndrom czerwonego kapturka” – powiedział przyrodnik Mark Zekhuis holenderskiemu portalowi Avrotros.

Niektórzy farmerzy zaczęli domagać się nawet odstrzelenia wilków. W odpowiedzi lokalne władze obiecały rekompensatę za udowodnione straty poniesione przez obecność tych zwierząt. Zapowiedziały też, że przekażą dodatkowe środki na zabezpieczenie gospodarstw – na przykład poprzez budowę ogrodzeń. Ekolodzy uspokajają, że inwazja wilków na pewno Holandii nie grozi, a wobec ich powrotu wyrażają umiarkowany optymizm.

Źródło zdjęcia: Shutterstock Autor: Vlada Cech

Autor

Marcel Wandas

Dziennikarz, autor między innymi Onetu, Holistic News i Weekend.Gazeta.pl. W przeszłości reporter radiowy związany między innymi z Radiem Kraków, Radiem Eska i Radiem Plus. Fan muzyki, bywalec festiwali, wielbiciel krakowskiej Nowej Huty, hejter krakowskiego smogu.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.