Protest w Berlinie. Uczestnicy powiedzieli „dość!” uprzemysłowionemu rolnictwu

1423
0
Podziel się:
Protest w Berlinie. Uczestnicy powiedzieli “dość!” uprzemysłowionemu rolnictwu

Berlin. Tysiące osób protestowało w sobotę w stolicy Niemiec. Domagano się rolnictwa przyjaznego dla klimatu, dbającego o los zwierząt oraz dostarczającego zdrowej żywności. Zdaniem organizatorów udział w proteście wzięło 35 tysięcy osób, według policji – 12 tysięcy. Zostali oni wsparci przez grupę rolników, którzy przybyli na protest w 171 traktorach.

Jak podała agencja DPA – protest został zorganizowany przy okazji trwających w Berlinie targów rolnych „Grüne Woche” (niem. „Zielony tydzień”), a także odbywającego się w tym czasie spotkania niemieckiej minister rolnictwa – Julii Klöckner – z międzynarodowymi partnerami.

Głównym żądaniem protestujących było odejście od aktualnej polityki rządu, która jako priorytet traktuje uprzemysłowione rolnictwo na dużą skalę. Zdaniem organizatorów jest ono szkodliwe dla środowiska i zdrowia, a także wpływa niekorzystnie na sytuację drobnych rolników oraz hodowców.

„Ten protest pokazuje, że pragnienie innej polityki rolnej jest teraz niezaprzeczalne” – powiedział biorący udział w proteście współprzewodniczący Partii Zielonych – Robert Habeck.

„Nie możemy nakarmić całego świata, jeśli zmniejszymy produkcję przemysłową w rolnictwie” – usłyszeli demonstranci w odpowiedzi od minister rolnictwa.

 

Czytaj także: Wybory kulinarne mają znaczenie. Naukowcy: rezygnacja z hamburgera pomoże powstrzymać zmianę klimatu

 

Źródła: DPA, france24.com

Zdjęcie: Unsplash.com/Ricardo Gomez Angel

Podziel się: