Udostępnij

Władze RPA przyczynią się do kolejnych epidemii? Chcą umożliwić sprzedaż mięsa dzikich zwierząt

29.03.2020

Chiny ze względu na pandemię koronawirusa zawiesiły tzw. mokre targi i zakazały handlu dziczyzną. Tymczasem w Republice Południowej Afryki planuje się rozszerzenie listy dzikich zwierząt, które będzie można hodować i zjadać.

Rząd RPA pod koniec lutego ogłosił listę proponowanych dzikich zwierząt, które mogłyby być hodowane na szerszą skalę, a później sprzedawane na targach. Znalazły się na niej 104 gatunki, w tym m.in. zebry, białe i czarne nosorożce, impale, hipopotamy, żyrafy, słonie i krokodyle. Autorzy projektu zaznaczają, że niektóre z tych gatunków są uznawane za zagrożone, więc ubój musi „być zgodny ze ścisłymi przepisami dotyczącymi ich ochrony”.

Czytaj także: Wirus w Chinach: Naukowcy apelują, by zakazać handlu dzikimi gatunkami na stałe

Propozycja rozszerzenia listy dopuszczonej do sprzedaży dziczyzny byłaby uzupełnieniem Meat Safety Act, czyli przepisów ustanowionych w 2000 roku i regulujących produkcję mięsa w kraju.

Aktywiści prozwierzęcy zauważają, że nie jest pierwszy taki przepis, jaki może zostać wprowadzony w RPA. W maju ubiegłego roku ówczesny minister rolnictwa zatwierdził wpisanie 33 dzikich gatunków na listę gatunków hodowlanych. Odbyło się to bez konsultacji społecznych, a wynikiem nowego prawa jest to, że m.in. lwy, zebry i gepardy mogą być oddawane na ubój, a także bezkarnie krzyżowane między sobą. Takie „krzyżówki” cieszą się powodzeniem wśród myśliwych, którzy płacą za możliwość polowania na nie.

21 marca przedstawiciele ponad 60 organizacji i instytucji protestowali w Kapsztadzie, apelując do ministra środowiska o zakazanie sprzedaży i spożywania dziczyzny.

„To nie są przepisy, dzięki którym rolnicy nakarmią biednych mieszkańców Południowej Afryki. Będą eksportować mięso, skóry i kości, bo to jest bardziej opłacalne” – komentowała Stefania Falcon z Fundacji EMS w rozmowie z włoską „La Stampą„. Aktywiści podkreślają, że jedzenie dzikich zwierząt może być przyczyną rozprzestrzenienia się wirusa SARS-CoV-2. Działacze African Conservation Foundation napisali na swojej stronie internetowej:Chiny decydują o zawieszeniu handlu dziczyzną, a RPA zdaje się podążać zupełnie przeciwną drogą – nie tylko wbrew ostrożności i bezpieczeństwu, ale także wbrew międzynarodowym obawom. Nikt nie wie, ile zwierząt na chińskich targach pochodziło z Południowej Afryki.”

Zdjęcie: Volodymyr Burdiak/Shutterstock

Autor

Katarzyna Kojzar

Pisze o klimacie, środowisku, a czasami – dla odmiany – o kulturze. Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego i Polskiej Szkoły Reportażu. Jej teksty ukazują się też m.in. w OKO.press i Wirtualnej Polsce.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.