Udostępnij

Władze RPA przyczynią się do kolejnych epidemii? Chcą umożliwić sprzedaż mięsa dzikich zwierząt

29.03.2020

Chiny ze względu na pandemię koronawirusa zawiesiły tzw. mokre targi i zakazały handlu dziczyzną. Tymczasem w Republice Południowej Afryki planuje się rozszerzenie listy dzikich zwierząt, które będzie można hodować i zjadać.

Rząd RPA pod koniec lutego ogłosił listę proponowanych dzikich zwierząt, które mogłyby być hodowane na szerszą skalę, a później sprzedawane na targach. Znalazły się na niej 104 gatunki, w tym m.in. zebry, białe i czarne nosorożce, impale, hipopotamy, żyrafy, słonie i krokodyle. Autorzy projektu zaznaczają, że niektóre z tych gatunków są uznawane za zagrożone, więc ubój musi „być zgodny ze ścisłymi przepisami dotyczącymi ich ochrony”.

Czytaj także: Wirus w Chinach: Naukowcy apelują, by zakazać handlu dzikimi gatunkami na stałe

Propozycja rozszerzenia listy dopuszczonej do sprzedaży dziczyzny byłaby uzupełnieniem Meat Safety Act, czyli przepisów ustanowionych w 2000 roku i regulujących produkcję mięsa w kraju.

Aktywiści prozwierzęcy zauważają, że nie jest pierwszy taki przepis, jaki może zostać wprowadzony w RPA. W maju ubiegłego roku ówczesny minister rolnictwa zatwierdził wpisanie 33 dzikich gatunków na listę gatunków hodowlanych. Odbyło się to bez konsultacji społecznych, a wynikiem nowego prawa jest to, że m.in. lwy, zebry i gepardy mogą być oddawane na ubój, a także bezkarnie krzyżowane między sobą. Takie „krzyżówki” cieszą się powodzeniem wśród myśliwych, którzy płacą za możliwość polowania na nie.

21 marca przedstawiciele ponad 60 organizacji i instytucji protestowali w Kapsztadzie, apelując do ministra środowiska o zakazanie sprzedaży i spożywania dziczyzny.

„To nie są przepisy, dzięki którym rolnicy nakarmią biednych mieszkańców Południowej Afryki. Będą eksportować mięso, skóry i kości, bo to jest bardziej opłacalne” – komentowała Stefania Falcon z Fundacji EMS w rozmowie z włoską „La Stampą„. Aktywiści podkreślają, że jedzenie dzikich zwierząt może być przyczyną rozprzestrzenienia się wirusa SARS-CoV-2. Działacze African Conservation Foundation napisali na swojej stronie internetowej:Chiny decydują o zawieszeniu handlu dziczyzną, a RPA zdaje się podążać zupełnie przeciwną drogą – nie tylko wbrew ostrożności i bezpieczeństwu, ale także wbrew międzynarodowym obawom. Nikt nie wie, ile zwierząt na chińskich targach pochodziło z Południowej Afryki.”

Zdjęcie: Volodymyr Burdiak/Shutterstock

Autor

Katarzyna Kojzar

Pisze o klimacie, środowisku, a czasami – dla odmiany – o kulturze. Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego i Polskiej Szkoły Reportażu. Jej teksty ukazują się też m.in. w OKO.press i Wirtualnej Polsce.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.