Udostępnij

„Właściciele kotłów śmieją się z tych, którzy słuchali kampanii społecznych” [LIST OD EKODORADCY]

22.07.2022

Do redakcji SmogLabu przyszedł list od małopolskiego ekodoradcy. Urzędnik, zajmujący się na co dzień doradzaniem mieszkańcom w sprawie wymiany starych pieców nie kryje żalu. Właściciele emisyjnych kopciuchów śmieją się z tych, którzy przeszli na ogrzewanie gazowe lub zamontowali kocioł pelletowy.

Przyglądam się z niepokojem temu co dzieje się z ochroną powietrza i nie dowierzam. Wszystko wskazuje na to, że to co wpajaliśmy ludziom od 2016 roku za chwilę runie w gruzach. Ludzie natomiast raz oszukani nigdy nie będą nam już wierzyć. Nie dość, że działania nasze okupione były ogromnym wysiłkiem i wielokrotnie wpłynęły na psychikę ekodoradców (co widać po ogromnej ich rotacji w urzędach), to w rezultacie okażą się bezsensowne.  

Właściciele kotłów się śmieją

Dzisiaj promujemy węgiel, a właściwie odpady węglowe, których dla gospodarstw domowych i tak na pewno zabraknie. Ludzie, którzy zadeklarowali węgiel do CEEB otrzymają po 3 tys. zł dodatku na jego zakup. Co najśmieszniejsze wcale za te pieniądze nie muszą go kupić. Mogą przeznaczyć te środki na inne cele, a w terenach wiejskich wrzucać do pieca odpady i tekstylia, bo przecież za chwilę okaże się że węgiel i tak jest niedostępny. No a w domu ciepło być musi. W urzędzie od rana stoi kolejka, bo podobno gminy mają po 3 tys. dawać do ręki. Niedawno budowaliśmy bazę CEEB. Uchwała antysmogowa jasno wskazywała, że kotły pozaklasowe oraz klasy 1. i 2. mają zniknąć do końca 2022 r. Dzisiaj nie liczy się klasa. Byle tylko palił węgiel i był zgłoszony w ewidencji. Po prostu opadają ręce.

Właściciele nieruchomości którzy byli nieugięci i nie wymienili kotłów wręcz naśmiewają się z tych, którzy poddali się kampaniom społecznym. W starych piecach nie dość, że palić da się wszystkim, to jeszcze jest to dużo tańsze. I dostanie się dotację, i dodatek osłonowy. Gdy ktoś zadeklarował węgiel, to dostał więcej niż ten, kto pali gazem. A teraz dostanie jeszcze dodatek na węgiel.  

O tym, że pellet to ekologiczne rozwiązanie nie trzeba wiele i długo pisać. Jest tak szczególnie na terenach wiejskich, gdzie często brak sieci dystrybucji gazu.

Niestety ostatnie dni pokazały ludziom coś zupełnie innego.

Kocioł pelletowy zmniejszył emisję. Teraz się nie opłaca

Okazało się, że to po prostu z ekonomicznego punktu widzenia ekologiczne ogrzewanie się nie opłaca i nie jest promowane przez rząd. Odezwał się do mnie właściciel jednego z budynków, który trzy lata temu zdemontował kopciucha i zamontował kocioł pelletowy. Ten w lecie jest wspierany instalacją kolektorów słonecznych. Po modernizacji wydawało się, że jest zieloną plamą na mapie gminy. Efektem ekologicznym przedsięwzięcia była bardzo wysoka redukcja emisji CO2 – wyniosła prawie 100 proc. Pozostały jedynie delikatne zanieczyszczenie pyłowe. Piec ma klasę 5. To ekoprojekt bez możliwości zamontowania dodatkowego rusztu. Według założeń producenta nie emituje więcej niż 40 mq pyłu na m3 spalin. Wydawało się, że jeżeli pójdziemy w tę stronę, to szybko oczyścimy powietrze w naszej gminie i w Małopolsce.

A jak wygląda to w rzeczywistości? Dodatek osłonowy, który był wypłacany przez OPS-y, był uzależniony od rodzaju paliwa. Gdy ktoś palił węglem, to dostawał więcej niż w przypadku pelletu i gazu. Więc nasz bohater przemilczał sprawę. Trzy lata temu, gdy realizował inwestycję, tona dobrego certyfikowanego pelletu kosztowała 800 złotych. Dzisiaj waha się ona w granicach 2-2,2 tys za tonę.

Do ogrzewania budynku potrzeba około czterech ton rocznie. Prosty rachunek – cały koszt to ponad 8,8 tys. zł. Budynek ten również dałoby się ogrzać węglem, bo kiedyś w ten sposób był ogrzewany. Na sezon grzewczy właściciel kupował trzy tony węgla.

Można palić wszystkim, co wpadnie w ręce. A państwo dołoży

Wszystko zatem wskazuje na to że mimo dużej świadomości ekologicznej chęci zmian i podejmowania inicjatyw ekologicznych po prostu nie warto tego robić, co z rozżaleniem przekazał na moje ręce. Gdyby w jego kotłowni był kopciuch, miałby taniej i mógłby liczyć na szeroki wachlarz wsparcia. Zacząłem analizować ten temat i na portalach aukcyjnych jest masa takich rocznych, dwuletnich kotłów pelletowych. Wszystko wskazuje na to, że ludzie to demontują ze względu na dzisiejszą sytuację rynkową. Co zatem zastępuje te ciekawe i ekologiczne rozwiązania? Pseudoekologiczne kotły na węgiel 5. klasy. Ręczne zasypowe na węgiel po które ustawiają się kolejki i da się w nich palić po prostu wszystkim, co w ręce wpadnie, a i państwo coś do sakiewki dołoży.

mgr. inż. Przemysław Lebda, Ekodoradca z gminy Kamionka Wielka

Autor

SmogLab

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.