Udostępnij

Betonowa rewitalizacja we Włodawie. Mieszkańcy proszą o pomoc w ratowaniu drzew

19.08.2019

Władze Włodawy planują wyciąć drzewa rosnące na centralnym placu swojego miasta. Wszystko przez rewitalizację placu wokół Czworoboku, pełniącego w nadbużańskiej miejscowości funkcję rynku. Decyzji sprzeciwiają się lokalni aktywiści. 

Na razie Włodawa słynie głównie z podawanego codziennie na antenie Polskiego Radia komunikatu o stanie wody na Bugu. O leżącym na trójstyku granic z Białorusią i Ukrainą miasteczku zaczęło się ostatnio mówić jednak również w innym kontekście. Temat wycinki drzew wypłynął w mediach społecznościowych. Na plany Urzędu Miasta zwrócił tam uwagę reporter Mariusz Szczygieł.

– Szukam najbardziej celnej odpowiedzi na pytanie, dlaczego niektórzy ludzie nie znoszą drzew. – zastanawia się dziennikarz we wpisie na swoim facebookowym profilu.


– Niestety, moda na “betonozę” dotarła również i do naszego miasta. Miejski magistrat planuje rozpoczęcie swojego flagowego projektu rewitalizacji placu wokół Czworoboku. W ramach „ożywienia” starego miasta planowane jest wycięcie większości wysokich drzew, wszystkich rosnących tam krzewów oraz zastąpienie betonową kostką istniejących trawników. – informują mieszkańcy interweniujący w sprawie planowanych zmian w centrum Włodawy. Według nich powierzchnia zielonych terenów zmniejszy się tam drastycznie, co wpłynie na przyjazny klimat placu. Jak zaznaczają aktywiści, miejskie władze nie zadbały również o właściwe poinformowanie mieszkańców o planach wobec starego rynku. Co prawda przeprowadzono konsultacje społeczne, jednak miały one dotyczyć bardziej charakteru wydarzeń, które miałyby być tam planowane po przebudowie.

– Celem konsultacji jest nie tyle poznanie opinii mieszkańców o  architektonicznym kształcie centrum, bo to już zaplanowano. Chodzi o podpowiedź, co zrobić, aby centrum zaczęło tętnić życiem i przyciągało ludzi. – mówił sekretarz miasta Krzysztof Małecki w wywiadzie dla Dziennika Wschodniego sprzed ponad dwóch lat.

Urząd Miasta twierdzi, że czas na zgłaszanie uwag do projektu placu już dawno minął.  Działacze mieli nie wykorzystać swojej szansy na wskazanie swoich wątpliwości. W lokalnych mediach zwracają uwagę na to, że za późno jest też na zmianę projektu.

– Oficjalnych wiadomości na temat zmian jest niewiele, mieszkańcy żyją w większości zasłyszanymi plotkami. Na stronie Urzędu nie ma też dostępnego aktualnego projektu przebudowy placu – mówi Edyta Gałan, mieszkanka Włodawy i członkini Inicjatywy Lokalnej Między Drzewami.  – Na pewno nie jest tak, że podczas konsultacji wszystkim te zmiany się podobały – zaznacza pani Edyta.

Urząd planuje nasadzenia, które mają zrekompensować utratę drzew i krzewów. Zieleni końcowo będzie jednak o wiele mniej – twierdzą działacze. Ma ona zająć około 400 metrów kwadratowych. Teraz, według aktywistów, zieleńce i trawniki mają prawie sześciokrotnie większą powierzchnię. W planie jest też nasadzenie nowych drzew, częściowo w donicach. Działacze obawiają się, że młode rośliny nie poradzą sobie w takich warunkach i uschną. Obecny wygląd placu z planami urzędników porównał na Facebooku profil Re-Vitae Włodawa.

Inicjatywa będzie nadal walczyć o zachowanie drzewostanu w centrum Włodawy. Działacze wystosowali w tej sprawie list otwarty do radnych i burmistrza miasta. „Zwracamy się z apelem o powstrzymanie planów unicestwienia zielonych skwerów i starodrzewia na rzecz pokrycia placu wokół Czworoboku betonową kostką z elementami małej architektury. Potrzebujemy mądrych zmian w projekcie rewitalizacji, które uwzględnią istniejącą już zieleń, podkreślając nie tylko jej walory estetyczne, ale również i przede wszystkim funkcje społeczne, rekreacyjne, ekologiczne i ekonomiczne.” – piszą społecznicy. Pod listem można podpisać się tutaj. Burmistrz Wiesław Muszyński zapowiedział już, że odniesie się do jego treści. Obiecuje też spotkanie z mieszkańcami dotyczące kontrowersji wokół planowanej przebudowy.

Aktywiści mają nadzieję, że uda nawiązać się dialog z władzami, a stare drzewa z centrum  zostaną uratowane. Jak twierdzą, może być to sygnał dla innych miast, gdzie planowane są podobne „betonowe” rewitalizacje.

Zdjęcie: drzewa przy placu wokół Czworoboku. Autor: Paweł Miazga

Autor

Marcel Wandas

Dziennikarz, autor między innymi Onetu, Holistic News i Weekend.Gazeta.pl. W przeszłości reporter radiowy związany między innymi z Radiem Kraków, Radiem Eska i Radiem Plus. Fan muzyki, bywalec festiwali, wielbiciel krakowskiej Nowej Huty, hejter krakowskiego smogu.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.