Udostępnij

Wycena lasów wodorostów zaskoczyła nawet naukowców. Ile im zawdzięczamy?

30.06.2023

Naukowcy obliczyli, ile wynosi całościowa globalna wartość ekonomiczna lasów wodorostów. Zbadali sześć najbardziej rozpowszechnionych rodzajów wodorostów pod względem analizy trzech usług ekosystemowych. Wynik końcowy obliczeń był dla nich zaskakujący.

Wodorosty już od tysiącleci odgrywają dużą rolę w świadomości ludzi, którzy mieszkają nad oceanami i morzami, od dawna korzystając z ich zasobów naturalnych.

Przykładowo w Japonii, zgodnie z kodeksem prawnym z 701 r., wodorosty służyły jako opłata podatków. Z kolei w średniowiecznej Europie miały one szerokie zastosowanie do nawożenia gleby. Oczywiście przyczyniało się to do zwiększania plonów w rolnictwie.

Jednak nie należy zapominać, że od bardzo dawnych do dzisiejszych czasów wodorosty mają właściwości lecznicze i odżywcze.

– W XXI w. lasy wodorostów stały się głównym źródłem alginianu, popularnego dodatku do żywności i leków – napisał na łamach Phys.org dr Aaron M. Eger, główny autor badania.

Czytaj także: Oceany można jeszcze uratować. Naukowcy wyliczyli, że potrzeba 30 lat działań

Nieocenione zasługi wodorostów

Poza tym usługi ekosystemowe lasów wodorostów przynoszą korzyści środowiskowe i ekonomiczne. Artykuł opublikowany w serwisie Nature Communications przedstawia dokładną wycenę lasów wodorostów morskich na całej Ziemi. Mianowicie, naukowcy zbadali sześć najbardziej rozpowszechnionych na Ziemi rodzajów wodorostów: Ecklonia, Laminaria, Lessonia, Macrocystis, Nereocystis, Saccharina. Odgrywają one zasadniczą rolę w usługach ekosystemowych oraz w łagodzeniu antropogenicznych zmian klimatu. Jest to:

  • zwiększenie produkcji rybnej,
  • usuwanie nadmiaru składników odżywczych z wody (azot, fosfor),
  • sekwestracja dwutlenku węgla.

– Ilość węgla, którą wychwytują i sekwestrują lasy wodorostów, jest bardzo wysoka i podobna do innych, bardzo ważnych siedlisk – powiedziała dla Mongabay prof. Adriana Vergés. Jest ona współautorką badania ze Szkoły Nauk Biologicznych, Ziemi i Środowiska na Uniwersytecie Nowej Południowej Walii w Sydney.

Ponadto główny autor powyższego artykułu, dr Aaron M. Eger, dla tego samego serwisu powiedział.

– Rządy i instytucje rządowe mogą lepiej służyć i zarządzać tymi ekosystemami, jeśli zrozumieją ich wartość w procesach decyzyjnych.

Wysoka wartość ekonomiczna lasów wodorostów

Dodatkowo Vergés i Eger współtworzą organizację międzynarodową Kelp Forest Alliance, gdzie pełnią swoje funkcje w radzie dyrektorów. W zgodzie ze swoim doświadczeniem zawodowym ze specjalizacją dotyczącą wodorostów, zalecają ich ochronę na obszarze 3 mln hektarów (7,4 miliona akrów).

Zgodnie z postulatami Programu Środowiskowego Narodów Zjednoczonych (UNEP), na podstawie tzw. Globalnych Ram Różnorodności Biologicznej Kunming-Montreal (GBF), apelują o przywrócenie 1 mln hektarów (2,5 miliona akrów) lasów wodorostów do 2040 r.

Naukowcy wyliczyli, że światowe lasy wodorostów generują do 562 mld dolarów rocznie. Czyli tyle samo, ile wynosi całe PKB Szwecji.

Ten wynik bardzo zaskoczył samych badaczy. Okazało się, że lasy wodorostów są około trzy razy bardziej wartościowe. A każdy z tych typów lasów generuje średnio 147 100 USD na ha/rok.

Naukowcy wycenili łącznie średnią wartość (na hektar) dla rocznego składowania dwutlenku węgla, usuwania azotu i fosforu oraz samego azotu. Wartości liczbowe wahały się:

  • od 38 799 USD (dla Macrocystis na południowo-wschodnim Pacyfiku) do 165 200 USD (dla Laminarii na północno-zachodnim Atlantyku),
  • z wartością najwyższą 280 620 USD (dla Laminarii/Saccharinii na północno-zachodnim Pacyfiku).

Dodatkowe dwie usługi ekosystemowe lasów wodorostów

Zdaniem Cristiny Piñeiro-Corbeira, ekolożki morskiej z Uniwersytetu A Coruña w Hiszpanii – badanie to jest krokiem naprzód w zrozumieniu lasów wodorostów. Ponadto badaczka zaznaczyła, że są jeszcze dwie bardzo ważne usługi ekosystemowe, które przekazują środowisku naturalnemu wodorosty:

  • rekreacja – dochody z turystyki
  • ochrona wybrzeży przed nadmiernymi falami sztormowymi

Dodatkowo Eger W serwisie Phys.org powiedział. – Wszystko co możemy zrobić dla rozwiązania problemu klimatycznego będzie miało pozytywny wpływ na lasy wodorostów.

Zyskuje środowisko i budżet

Usunięcie nadmiaru azotu i fosforu z wody zapobiega zakwitom glonów oraz pogorszeniu się jakości wody. W związku z tym nie tworzą się wówczas niebezpieczne dla zwierząt morskich strefy oceaniczne zubożone w tlen, bądź całkowicie go pozbawione. Właśnie to jest najwyższą korzyścią ekonomiczną ochrony lasów wodorostów.

Również dla gospodarki morskiej jest to znacząca korzyść ekonomiczna. Bo dzięki ochronie tych ekosystemów wzrasta popyt handlowy w połowach ryb, homarów i uchowców.

Ponadto sekwestracja dwutlenku węgla przez lasy wodorostów pod względem ekonomicznym wykazała najniższy wskaźnik. Przyczyną tego stanu rzeczy jest brak ustalenia wysokiej ceny węgla przez społeczenstwo.

Aaron Eger na łamach Phys.Org powiedział” – To obecne odkrycie sugeruje, że kredyty węglowe mogą nie być ekonomicznym motorem ochrony wodorostów. Lasy wodorostów nadal odgrywają ważną rolę w cyklu niebieskiego węgla.

Źródła:

  • www.nature.com/articles/d41586-023-01307-3
  • www.nature.com/articles/s41467-023-37385-0
  • news.mongabay.com/2023/04/kelp-forests-contribute-500-billion-to-global-economy-study-shows/
  • www.ecowatch.com/kelp-forests-economic-benefit.html
  • phys.org/news/2023-04-forgotten-neglected-ecosystem-earth-coastlines.html

Zdjęcie tytułowe: Ethan Daniels/Shutterstock

Autor

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.