Udostępnij

Małopolska tworzy sieć monitorującą jakość powietrza przy szkołach. Zgłosiło się 99 gmin

14.06.2022

Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego zapowiedział, że pracuje nad stworzeniem sieci mierników, w ramach której monitorowana będzie jakość powietrza przy szkołach. Udział w projekcie zapowiedziało 99 gmin. Do każdej z nich trafi jeden zestaw: miernik powietrza i tablica informacyjna.

Miernik powietrza przy szkole zbierze dane, które trafią na interaktywną tablicę informacyjną. Do każdej ze zgłoszonych gmin trafi jeden zestaw. “Uczniowie i nauczyciele będą mogli na bieżąco monitorować jakość powietrza w swojej okolicy. Wyniki będą prezentowane w prosty sposób, tak aby nawet najmłodsi uczniowie poradzili sobie z odczytem. Informacje te pozwolą nauczycielom na racjonalne planowanie aktywności na powietrzu” – powiedział w oświadczeniu Józef Gawron, wicemarszałek województwa małopolskiego.

Informacja i edukacja

Urząd Marszałkowski podkreśla, że w szkołach, które otrzymają bezpłatne urządzenia, odbędą się ponadto zajęcia edukacyjne na temat zanieczyszczenia i ochrony powietrza. Celem jest w tym przypadku podniesienie świadomości uczniów na temat przyczyn powstawania smogu, sposobów ograniczania emisji zanieczyszczeń, a także korzyści płynących z oddychania czystym powietrzem.

Czytaj także: Światowa Organizacja Zdrowia wprowadza nowe standardy. Polski smog to przy nich „kosmos”

“Mam nadzieję, że także rodzice i dziadkowie uczniów dzieci uczęszczających do szkół, gdzie zostaną zamontowane urządzenia będą ciekawi wyników pomiarów. Jesteśmy przygotowani także na montaż dodatkowych urządzeń, jeśli kolejne samorządy wyrażą wolę przyłączenia się do tego projektu” – podkreślił Józef Gawron.

Nie tylko powietrze, ale i klimat

Wspomniane działania edukacyjne obejmą jednak nie tylko temat jakości powietrza, ale i problemu zmian klimatycznych. W ten sposób prowadzone program sprzyja podniesieniu świadomości ekologicznej wśród dzieci i młodzieży oraz kształtowaniu pozytywnych postaw.

Czytaj także: Ograniczenia dla samochodów przy szkołach z wysokim poparciem społecznym – wynika z badania w 11 krajach

Jak informuje Urząd Marszałkowski, zakup mierników zanieczyszczenia powietrza i tablic informacyjnych LED odbywa się w ramach projektu LIFE „Małopolska w zdrowej atmosferze”. Środki na ten cel pochodzą z Unii Europejskiej i Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

_

Zdjęcie: Sharomka / Shutterstock.com

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.