Ograniczenia dla samochodów przy szkołach z wysokim poparciem społecznym – wynika z badania w 11 krajach

1861
0
Podziel się:
ograniczenia samochody szkoły

Dorośli w 11 krajach objętych sondażem w większości popierają ograniczenia dla samochodów w okolicach szkół, mające na celu poprawę bezpieczeństwa i poprawę jakości powietrza – wynika z badań przeprowadzonych dla organizacji Child Health Initiative. Spacer lub podróż do szkoły rowerem mogłyby stanowić dobrą alternatywą w dobie pandemii, jednak – zdaniem rodziców – ulice musiałyby być bezpieczniejsze.

Międzynarodowy sondaż – przeprowadzony na przełomie sierpnia i września tego roku – dowodzi wysokiego poparcia dla ograniczeń w ruchu samochodowym w pobliżu szkół. 74 proc. badanych dorosłych poparło rozwiązania, takie jak zamknięcia ulic, ograniczenia prędkości, czy restrykcje dotyczące pojazdów, które obowiązywałyby wokół placówek.

Ponadto 53 proc. uczestników badania martwi się jakością powietrza w swojej okolicy, która również zależy od natężenia ruchu i stanu pojazdów.

Czytaj także: Zakaz wjazdu pod paryskie szkoły. Bo “połowę przestrzeni publicznej nadal zajmują prywatne auta”

W grupie osób, które są rodzicami, 53 proc. badanych stwierdziło, że drogi nie są wystarczająco bezpieczne, by ich dzieci dostawały się do szkoły pieszo lub jeździły rowerem. 69 proc. zdecydowałoby się, by dzieci podróżowały do szkoły w ten sposób – zachowując w ten sposób społeczny dystans w czasie pandemii – ale tylko wtedy, gdy poprawie uległoby bezpieczeństwo na drogach.

Ankietę dotyczącą bezpieczeństwa wokół szkół przeprowadziła firma badawcza YouGov, na zlecenie organizacji Child Health Initiative. Objęto nim 13 tys. dorosłych osób (w tym rodziców) z 11 krajów: USA, Wielkiej Brytanii, Indii, Argentyny, Kenii, Meksyku, Maroka, RPA, Tajlandii, Turcji i Polski.

Co na to badani z Polski?

Wśród badanych mieszkających w Polsce odpowiedzi wyglądały nieco inaczej niż w przypadku reszty, choć poparcie dla zmian w okolicy szkół również poparła większość badanych. Za rozwiązaniami, takimi jak zamknięcia ulic, ograniczenia prędkości, czy restrykcjami dotyczącymi samochodów, opowiedziało się 63 proc. dorosłych badanych z Polski.

Jakością powietrza niepokoi się natomiast 59 proc. uczestników sondażu znad Wisły.

Czytaj także: “Na ulicach mamy za dużo aut”. PAS proponuje cztery kroki, które oczyszczą powietrze ze spalin

46 proc. badanych rodziców z Polski uważa, że nad drogach nie jest wystarczająco bezpiecznie, by ich dzieci dostawały się do szkoły pieszo lub jeździły rowerem. 69 proc. deklaruje, że mogłoby zdecydować się, by dzieci dostawały się do szkoły w ten sposób, ale tylko wtedy gdyby poprawie uległo bezpieczeństwo na drogach.

_

Z pełnymi wynikami sondażu można zapoznać się tutaj.

Zdjęcie: Shutterstock/Photographee.eu

Podziel się: