Małopolska tworzy sieć monitorującą jakość powietrza przy szkołach. Zgłosiło się 99 gmin

633
0
Podziel się:

Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego zapowiedział, że pracuje nad stworzeniem sieci mierników, w ramach której monitorowana będzie jakość powietrza przy szkołach. Udział w projekcie zapowiedziało 99 gmin. Do każdej z nich trafi jeden zestaw: miernik powietrza i tablica informacyjna.

Miernik powietrza przy szkole zbierze dane, które trafią na interaktywną tablicę informacyjną. Do każdej ze zgłoszonych gmin trafi jeden zestaw. “Uczniowie i nauczyciele będą mogli na bieżąco monitorować jakość powietrza w swojej okolicy. Wyniki będą prezentowane w prosty sposób, tak aby nawet najmłodsi uczniowie poradzili sobie z odczytem. Informacje te pozwolą nauczycielom na racjonalne planowanie aktywności na powietrzu” – powiedział w oświadczeniu Józef Gawron, wicemarszałek województwa małopolskiego.

Informacja i edukacja

Urząd Marszałkowski podkreśla, że w szkołach, które otrzymają bezpłatne urządzenia, odbędą się ponadto zajęcia edukacyjne na temat zanieczyszczenia i ochrony powietrza. Celem jest w tym przypadku podniesienie świadomości uczniów na temat przyczyn powstawania smogu, sposobów ograniczania emisji zanieczyszczeń, a także korzyści płynących z oddychania czystym powietrzem.

Czytaj także: Światowa Organizacja Zdrowia wprowadza nowe standardy. Polski smog to przy nich „kosmos”

“Mam nadzieję, że także rodzice i dziadkowie uczniów dzieci uczęszczających do szkół, gdzie zostaną zamontowane urządzenia będą ciekawi wyników pomiarów. Jesteśmy przygotowani także na montaż dodatkowych urządzeń, jeśli kolejne samorządy wyrażą wolę przyłączenia się do tego projektu” – podkreślił Józef Gawron.

Nie tylko powietrze, ale i klimat

Wspomniane działania edukacyjne obejmą jednak nie tylko temat jakości powietrza, ale i problemu zmian klimatycznych. W ten sposób prowadzone program sprzyja podniesieniu świadomości ekologicznej wśród dzieci i młodzieży oraz kształtowaniu pozytywnych postaw.

Czytaj także: Ograniczenia dla samochodów przy szkołach z wysokim poparciem społecznym – wynika z badania w 11 krajach

Jak informuje Urząd Marszałkowski, zakup mierników zanieczyszczenia powietrza i tablic informacyjnych LED odbywa się w ramach projektu LIFE „Małopolska w zdrowej atmosferze”. Środki na ten cel pochodzą z Unii Europejskiej i Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

_

Zdjęcie: Sharomka / Shutterstock.com

Podziel się: