Wojna i kryzys energetyczny przekonują Polaków do pomp ciepła. Wzrost sprzedaży o 120 proc.

474
0
Podziel się:

Od napaści Rosji na Ukrainę trwa “boom” na pompy ciepła. Do takich wniosków można dojść na podstawie danych nt. wniosków w programie Czyste Powietrze, a także informacji płynących z rynku. W przypadku urządzeń typu powietrze-woda wzrost sprzedaży wyniósł 140 procent, licząc rok do roku.

We wrześniu i październiku pompy ciepła były najczęściej wybieranym źródłem ciepła we wnioskach w programie Czyste Powietrze. Najnowsze dane NFOŚiGW pokazują, że trend, który nasilił się po wybuchu wojny w Ukrainie, nadal się utrzymuje. W minionym miesiącu pomp ciepła dotyczyło 63 proc. wniosków o dofinansowanie wymiany źródła ciepła.

To kolejne miesiące, gdy zainteresowanie sprzętem, nazywanym również „bronią na Putina” oscylowało w okolicach 60 procent. Z kolei jeszcze w styczniu odsetek ten wynosił o ponad połowę mniej.

Skąd wzrost zainteresowania pompami ciepła? Polska Organizacja Rozwoju Technologii Pomp Ciepła (PORT PC) dostrzega związek m.in. z sytuacją wywołaną wojną w Ukrainie. W tym ze wzrostem cen paliw, polityką unijną wymierzoną w Rosję, a także zwiększeniem wsparcia finansowego dla decydujących się na wybór pompy ciepła. 

Źródło: PORT PC (na podst. danych NFOŚiGW)

“W tym roku na wyraźny wzrost zainteresowania pompami ciepła niewątpliwie przełożyły się znaczne podwyżki cen nośników energii i paliw, które sięgnęły nawet ponad 100% (rok do roku). Istotne znaczenie miała też ulga termomodernizacyjna oraz zmiana w programie „Czyste Powietrze” (od maja 2020 r.), zwiększająca finansowe wsparcie dla pomp ciepła” – zwraca uwagę organizacja. 

“Zaobserwowaliśmy znaczący wzrost udziału wniosków o dofinansowanie do pomp ciepła w tym programie, szczególnie gdy w ramach pakietu REPowerEU z 18 maja br., wobec napaści Rosji na Ukrainę, Komisja Europejska zapowiedziała m.in. szybkie odejście od stosowania paliw kopalnych w budynkach“ – podkreśla PORT PC. 

Rynek pomp ciepła wzrósł o ponad 120 proc.

Wzrost zainteresowania widać także w danych płynących z rynku. Jak podaje PORT PC, w 2021 roku sprzedano blisko 93 tys. tego rodzaju urządzeń. Według zaktualizowanych prognoz organizacji, w całym 2022 roku ich sprzedaż wyniesie ok. 200 tys. sztuk, w tym 185-190 tysięcy w zakresie urządzeń typu powietrze-woda. Wówczas ich udział w ogólnej liczbie urządzeń grzewczych, sprzedanych w tym roku w Polsce, może wynieść blisko 30 procent. 

W porównaniu z analogicznym okresem 2021 roku, w pierwszych trzech kwartałach sprzedaż pomp w Polsce wzrosła o 121 procent. W przypadku urządzeń przeznaczonych do centralnego ogrzewania wodnego (c.o.) wzrost wyniósł 133 procent. Jeśli chodzi o urządzenia typu powietrze-woda, sprzedaż zwiększyła się o 140 procent.

_

Źródła: PORT PC, NFOŚiGW

Zdjęcie: Dziurek / Shutterstock.com

Podziel się: