Udostępnij

Wojna i kryzys energetyczny przekonują Polaków do pomp ciepła. Wzrost sprzedaży o 120 proc.

24.11.2022

Od napaści Rosji na Ukrainę trwa “boom” na pompy ciepła. Do takich wniosków można dojść na podstawie danych nt. wniosków w programie Czyste Powietrze, a także informacji płynących z rynku. W przypadku urządzeń typu powietrze-woda wzrost sprzedaży wyniósł 140 procent, licząc rok do roku.

We wrześniu i październiku pompy ciepła były najczęściej wybieranym źródłem ciepła we wnioskach w programie Czyste Powietrze. Najnowsze dane NFOŚiGW pokazują, że trend, który nasilił się po wybuchu wojny w Ukrainie, nadal się utrzymuje. W minionym miesiącu pomp ciepła dotyczyło 63 proc. wniosków o dofinansowanie wymiany źródła ciepła.

To kolejne miesiące, gdy zainteresowanie sprzętem, nazywanym również „bronią na Putina” oscylowało w okolicach 60 procent. Z kolei jeszcze w styczniu odsetek ten wynosił o ponad połowę mniej.

Skąd wzrost zainteresowania pompami ciepła? Polska Organizacja Rozwoju Technologii Pomp Ciepła (PORT PC) dostrzega związek m.in. z sytuacją wywołaną wojną w Ukrainie. W tym ze wzrostem cen paliw, polityką unijną wymierzoną w Rosję, a także zwiększeniem wsparcia finansowego dla decydujących się na wybór pompy ciepła. 

 class=
Źródło: PORT PC (na podst. danych NFOŚiGW)

“W tym roku na wyraźny wzrost zainteresowania pompami ciepła niewątpliwie przełożyły się znaczne podwyżki cen nośników energii i paliw, które sięgnęły nawet ponad 100% (rok do roku). Istotne znaczenie miała też ulga termomodernizacyjna oraz zmiana w programie „Czyste Powietrze” (od maja 2020 r.), zwiększająca finansowe wsparcie dla pomp ciepła” – zwraca uwagę organizacja. 

“Zaobserwowaliśmy znaczący wzrost udziału wniosków o dofinansowanie do pomp ciepła w tym programie, szczególnie gdy w ramach pakietu REPowerEU z 18 maja br., wobec napaści Rosji na Ukrainę, Komisja Europejska zapowiedziała m.in. szybkie odejście od stosowania paliw kopalnych w budynkach“ – podkreśla PORT PC. 

Rynek pomp ciepła wzrósł o ponad 120 proc.

Wzrost zainteresowania widać także w danych płynących z rynku. Jak podaje PORT PC, w 2021 roku sprzedano blisko 93 tys. tego rodzaju urządzeń. Według zaktualizowanych prognoz organizacji, w całym 2022 roku ich sprzedaż wyniesie ok. 200 tys. sztuk, w tym 185-190 tysięcy w zakresie urządzeń typu powietrze-woda. Wówczas ich udział w ogólnej liczbie urządzeń grzewczych, sprzedanych w tym roku w Polsce, może wynieść blisko 30 procent. 

W porównaniu z analogicznym okresem 2021 roku, w pierwszych trzech kwartałach sprzedaż pomp w Polsce wzrosła o 121 procent. W przypadku urządzeń przeznaczonych do centralnego ogrzewania wodnego (c.o.) wzrost wyniósł 133 procent. Jeśli chodzi o urządzenia typu powietrze-woda, sprzedaż zwiększyła się o 140 procent.

_

Źródła: PORT PC, NFOŚiGW

Zdjęcie: Dziurek / Shutterstock.com

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.