Udostępnij

Ponad 90 proc. mniej przypadków dengi. Wcześniej musieli zmodyfikować komary

11.12.2023

Od ośmiu lat trwa wielki projekt zwalczania wirusów dengi w krajach tropikalnych. Na czym polega? Pomysłem na pokonanie tej niebezpiecznej choroby wirusowej stała się bakteria Wolbachia. Ta została wszczepiona w organizmy komarów.

Organizacja non-profit World Mosquito Program (WMP) w 2015 r. wdrożyła projekt zwalczania wirusów dengi za pomocą bakterii. Do tego celu została użyta bakteria Wolbachia, którą naukowcy wszczepili w organizmy komarów Aedes aegypti. Bakteria wszczepiona w organizmy owadów uodpornia je na oddziaływanie wirusów dengi.

Denga i udany eksperyment w Kolumbii

W 2015 r. WMP po raz pierwszy przeprowadziła taki eksperyment w dolinie Aburrá w Kolumbii. Od tamtego czasu przeprowadzono w tym kraju wiele udanych badań. W trakcie ich wieloletniego przebiegu naukowcy zwiększyli liczbę wypuszczanych owadów.

Na przykład w badanych trzech dużych miastach Kolumbii: Bello, Medellín i Itagüí, gdzie występowała duża liczba komarów z bakterią Wolbachia, częstotliwość występowania dengi spadła nawet o 94-97 proc.

Po sześciu latach eksperymentu naukowcy wywnioskowali, że rejony, w których występowała duża liczba komarów zakażonych bakterią (ponad 60 proc.), zostały dziś prawie całkiem oczyszczone z dzikich populacji owadów, roznoszących wirusy denga. Dostrzegli, że od rozpoczęcia projektu w regionie badanych trzech miast nie wystąpiła żadna duża epidemia tej choroby wirusowej.

– Minęło już sześć lat ciągłego zwalczania dengi – mówi Katie Anders, epidemiolog z WMP i Uniwersytetu Monash w Melbourne w Australii. – Zaczynamy więc dostrzegać rzeczywisty wpływ bakterii Wolbachia.

Optymistyczne prognozy i wieloletnie badania

Od tego czasu eksperymenty epidemiologiczne przeprowadza się w wielu tropikalnych krajach. Między innymi w Kolumbii, Australii, Brazylii, Indonezji i Wietnamie.

– To największe jak dotąd na świecie długotrwałe uwolnienie komarów z zaszczepioną bakterią Wolbachia pod względem populacji i obszaru – mówi Anders.

W październiku, na dorocznym spotkaniu Amerykańskiego Towarzystwa Medycyny Tropikalnej i Higieny w Chicago, naukowczyni przedstawiła najnowsze wyniki badań.

Anders stwierdziła, że dorosłe osobniki poddawanych eksperymentowi komarów, przekazują bakterię Wolbachia swojemu potomstwu. I zapewniła, że te będą krzyżować się z dziką populacją komarów. Po to, by nowo narodzone komary posiadały już w swoich organizmach bakterię Wolbachia.

Trudności w pomiarach: randomizowane badania kontrolne

Naukowcy dostrzegli spore trudności w dokładnych pomiarach częstotliwości występowania dengi. Przez to, że na przestrzeni kilku lat waha się ona w sposób naturalny.

– Spadek liczby przypadków po wprowadzeniu interwencji może być prostym zbiegiem okoliczności – mówi Alex Perkins, epidemiolog z Uniwersytetu Notre Dame w stanie Indiana.

Badacz zwrócił uwagę, że aby zapobiec interwencjom epidemiologicznym, powinno przeprowadzać się randomizowane badania kontrolowane. Jest to ocena skuteczności rozmieszczenia komarów A. aegypti zakażonych szczepem Wolbachia.

Jedna z prac naukowych z 2021 r., zamieszczonych w The New England Journal of Medicine, przedstawia takie wyniki badań w Yogyakarcie w Indonezji. Mianowicie naukowcy z WMP przeprowadzili następujący eksperyment.

W niektórych częściach miasta wypuścili komary zakażone bakterią Wolbachia. Z kolei w innych nic nie robili. Okazało się, że częstotliwość występowania dengi zmniejszyła się tam, gdzie były wypuszczone owady zakażone. I to aż o 77 proc. Obecnie ci sami naukowcy przeprowadzają takie badania w mieście Belo Horizonte w Brazylii.

Dalsze plany modyfikacji komarów

Obecnie Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) jeszcze oficjalnie nie zatwierdziła wyników badań z zakażonymi bakterią komarami. Ponadto naukowcy WMP czekają na potwierdzenie pozytywnej oceny swojej technologii przez Grupę Doradczą ds. Kontroli Wektorów WHO.

Naukowcy WMP mają w planie budowę fabryki w Brazylii. Takiej, w której przeprowadzą modyfikację komarów. Badacze mają zamiar zwiększyć projekt. Tak, by na przestrzeni kilku dekad rozprzestrzenić te wektorowe owady w wielu obszarach miejskich.

Wspomniani uczeni wiedzą, że aby plan się powiódł, trzeba odpowiednio rozmieścić komary, zważywszy na warunki geograficzne w poszczególnych regionach. Dodatkowo samo w sobie nie jest to takie proste. Bowiem musi być przychylnie odebrane przez władze i społeczeństwo. I to w każdym mieście biorącym udział w eksperymencie.

– W Brazylii współpracujemy z lokalnymi władzami ds. zdrowia. A są miasta, które nie są w stanie pomóc we wdrożeniu. Dlatego musimy znaleźć innych partnerów lub nawet zatrudnić ludzi do świadczenia usług – mówi Luciano Moreira, specjalista chorób przenoszonych przez komary w Fundacji Oswaldo Cruz w Belo Horizonte i jeden ze współpracowników WMP. – Kiedy planujemy, musimy zobaczyć rzeczywistość w każdej lokalizacji i odpowiednio się dostosować.

Źródła:

  • www.nature.com/articles/d41586-023-03346-2
  • www.nejm.org/doi/full/10.1056/nejmoa2030243

Zdjęcie tytułowe: 418studio/Shutterstock


Autor

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.