Udostępnij

Wolny Las powstanie! Udało się znaleźć teren w Beskidzie Niskim, trwa zbiórka na drugą działkę

24.05.2020

Po miesiącach zbiórki pieniędzy, poszukiwań terenu i kontrowersyjnej decyzji Lasów Państwowych, inicjatywa Bycie w Lesie kompletuje już dokumenty potrzebne do zakupu terenu w Beskidzie Niskim, na którym powstanie pierwszy w Polsce Wolny Las. W międzyczasie pojawiła się jednak szansa na kupno kolejnego lasu, któremu grozi wycinka. Na ten brakuje już pieniędzy. Inicjatorzy akcji, Karo i Mieszko Stanisławscy apelują więc o pomoc. 

Pierwsza w Polsce Strefa Wolnej Ziemi będzie wolna od wycinki drzew i polowań na zwierzęta. Inicjatywę wsparło 1,2 tysiąca osób. W sumie pomysłodawcy akcji zebrali 152 tysiące złotych.

Las w Beskidzie Niskim, czyli ten, na który Stanisławscy zebrali już środki, znajduje się w Puszczy Karpackiej. Jego właścicielka mieszka w starym, drewnianym domu i jest zdecydowana na sprzedaż. Ostateczny zakup utrudnił koronawirus – właścicielka terenu boi się spotykania z ludźmi w czasie pandemii. Jak jednak przekonują Stanisławscy, wszystko idzie w dobrym kierunku. To właśnie tam powstanie Wolny Las, który początkowo miał znajdować się na innej działce w Beskidzie Niskim. Plany utworzenia strefy bez wycinek i polowań pokrzyżowało Nadleśnictwo Dukla, które wykupiło teren przed Stanisławskimi (pisaliśmy o tym TUTAJ).

https://www.facebook.com/byciewlesie/posts/3115231485203861

Będą dwa Wolne Lasy?

W międzyczasie do Stanisławskich odezwali się mieszkańcy Pogórza Rożnowskiego, którzy dowiedzieli się, że fragment ich ukochanego lasu został wystawiony na sprzedaż. Według ich informacji, zakupem zainteresowani są miejscowi handlarze drewnem. Teren ma powierzchnię około pięciu hektarów i ma kosztować około 150 tysięcy złotych.

“Byliśmy w tym lesie i jest wspaniały! Od dziesięcioleci nietknięty piłą, pełen mchów i paproci obrastających ogromne głazy, gdzieniegdzie poprzewracanych wiatrem i starością drzew pozostawionych na miejscu do naturalnego rozkładu” – opisują aktywiści z Bycie w Lesie.

Już znalazła się jedna firma, która zaoferowała swoje wsparcie finansowe, ale to wciąż za mało, aby kupić las w Pogórzu. Stanisławscy mają nadzieję, że przy pomocy internautów znajdzie się więcej takich propozycji:

“Wiem, że wielu z Was wsparło finansowo nasze działania i nie chcę nadwyrężać Waszej hojności, szczególnie że nie zakończyliśmy jeszcze sprawy pierwszego lasu. Ale jeśli macie przyjaciół lub znajome firmy, które gotowe byłyby zrobić coś dobrego i ważnego dla przyrody i przyszłych pokoleń, i przekazać pieniądze na bardzo konkretny las, przekażcie im kontakt do nas i informację o naszych działaniach i o Wolnym Lesie. Będziemy bardziej niż wdzięczni (…) Mam nadzieję, że damy radę ochronić i uwolnić oba te lasy!”.

DAROWIZNY NA DZIAŁANIE FUNDACJI „BYCIE W LESIE” MOŻNA PRZEKAZAĆ POD TYM LINKIEM

Fot: Bycie w Lesie/Facebook

Autor

Karolina Gawlik

Dziennikarka i pieśniarka, opiekunka projektu Mantra Ziemia łączącego świadomą sztukę i głęboką ekologię. Publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach najchętniej opowiada o prawdzie ludzkiego serca oraz naturze jako podmiocie. Autorka dokumentu „Świat do naprawy”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.