Udostępnij

Mango tracą kolor i smak. Rolnicy notują gigantyczne straty

31.07.2023

W tym roku odnotowano wyjątkowe straty w plonach owoców mango. Zwłaszcza odmiana Alphonso nie dała wysokiego urodzaju. Głównymi przyczynami były pozasezonowe deszcze, wahania temperatury oraz gradacja szkodników.

Region Konkan w tym roku poniósł duże straty w plonach owoców mango. Jest to obszar około 164 tys. ha, leżący nad Oceanem Indyjskim w stanie Maharasztra, u zachodnich wybrzeży Indii. Składa się on z pięciu dystryktów, w tym. m.in. Sindhudurg.

 class=
Rys. Region Konkan w stanie Maharasztra. Źródło: Abhijitsathe/Cc-by-sa-3.0

Przyczyny strat w plonach owoców mango

Częste pozasezonowe deszcze, w szczególności dotkliwe w trakcie kwitnienia i rozwoju owoców mango, to jedna z głównych przyczyn ich niskich plonów. Poza tym mniejsza liczba zimnych dni, czy też występowanie niskich temperatur przez zbyt długi czas, wraz z nagłym wzrostem maksymalnej temperatury w okresie od lutego do marca, sprzyjały zaburzeniom fenologii drzew w cieplejszych miesiącach.

– Zmiany pogody panujące w regionie Konkan zaburzyły fenologię upraw. Zwłaszcza dynamikę wzrostu wegetatywnego. Ostatecznie wpłynęło to na reprodukcyjny cykl życiowy rośliny – powiedział dziennikarzowi Yogeshowi Parulekarowi adiunkt na Wydziale Ogrodnictwa, dr Balasaheb Sawant Konkan Krishi Vidyapeeth. – Wpływa to na cykl produkcyjny, opóźniając sezon zbiorów, jakość produktów i ekonomii.

Wzrost cen owoców mango

W tym roku Komitet Rynku Produktów Rolnych i Żywego Inwentarza (APMC) w Pune został otwarty pod koniec kwietnia. Hodowcy sprzedali na nim tylko od 1 tys. do 2 tys. skrzynek mango odmiany Alphonso. Sprzedawcy i handlarze owocami są niepocieszeni. W tym roku było mniej klientów niż rok temu. Tuzin Alphonso kosztował wówczas od 500 do 700, a tego lata od 700 do 1000 rupii.

– Ogólnie rzecz biorąc, Pune APMC otrzymuje od ośmiu do 10 tys. skrzynek [mango Alphonso] na Akshay Tritiya — mówi Rohan Ursal z DB Ursal and Grandsons, wiodącej firmy handlowej. – Jednakże w tym roku było marne 1 tys. pudełek mango Konkan Alphonso (lokalnie znane jako hapus), konkurując ze swoim imiennikiem uprawianym w sadach Gulbarga i Bidar w Karnatace.

 class=
Fot. Pudełko mango odmiany Gir Kesar w Indiach. 5 czerwca 2023 r. Źródło: Rainbow_dazzle/Shutterstock

Odmładzanie owoców mango

Sindhudurg to obecnie jeden z najpopularniejszych regionów upraw mango Alphonso. Rolnik Vidyadhar Joshi z Devgadh jest jednym z pierwszych, który wprowadził metody odmładzania swoich starzejących się drzew. Tych, które nie są w stanie urodzić znacznych owoców.

– Pojawianie się nowych liści w listopadzie prowadzi do częstych przypadków opóźnionego kwitnienia i opadania owoców. Doprowadziło to do strat w produkcji – mówi Joshi. – Mgliste warunki pogodowe w czasie kwitnienia w grudniu zapoczątkowały niewłaściwe zapylanie i zwiększoną gradację nowych szkodników. Są to: wciornastki, omacnica owocowa, muchówka i wełnowiec.

Porady dla hodowców

Mahesh Kulkarni, kierownik projektu Center of Excellence for Mango i adiunkt w College of Horticulture w Dapoli, twierdzi, że można uniknąć szkodliwego wpływu zmian klimatu na owoce mango. Mianowicie należy podjąć takie praktyki hodowlane, w których ma się bieżący kontakt z naukowcami z uniwersytetu.

– Na przykład, jeśli temperatury są wysokie, rolnik powinien zainicjować nawadnianie, czego tradycyjnie nie robi, ponieważ nie jest to wskazane podczas zawiązywania owoców. Aby uniknąć przypalenia, owoce muszą być pakowane w worki, czego w większości sadów nie wykonuje się, ponieważ drzewa urosły zbyt wysoko, aby zapewnić łatwy dostęp – mówi Kulkarni.

Mango uprawia się w Indiach w ciągu trzech pór roku — oprócz zimy.

– Uprawa mango obejmuje około trzech różnych pór roku, dlatego jest bardzo podatna na zmiany klimatyczne. Rolnicy, którzy systematycznie stosują się do zaleceń naukowych i stosują worki, są w stanie produkować piękne i smaczne mango – mówi T. Damodaran, dyrektor Indyjskiego Instytutu Badań Rolniczych w Centralnym Instytucie Ogrodnictwa Subtropikalnego w Rehmankhera w stanie Uttar Pradesh.

Gdy owoce mango mają od 45 do 55 dni, wówczas pakuje się je w worki i trzyma się je w nich aż do zbiorów. Ta technika nie wymaga żadnych oprysków pestycydami po umieszczeniu owoców w workach.

Straty w plonach owoców mango u hodowców niestosujących worków

Spadek ilości i jakości owoców mango w tym roku spowodowały nie tylko pozasezonowe deszcze, ale również burze gradowe oraz gradacje gąsienic ćmy Achaea janata.

Nie tylko hodowcy mango z Maharasztry ponieśli niepowetowane straty, ale również ci ze stanu Uttar Pradesh na granicy z Nepalem. To właśnie tam przyczyną główną były przedwczesne opady deszczu oraz gradacje wielu szkodników owadów. Niepoddane zabiegom workowania owoce mango były podatne na wiele zaburzeń fizjologicznych. Wiele z nich po prostu nie wytrzymało ciężkich warunków klimatycznych oraz gradacji szkodników.

 class=
Fot. Zbliżenie na gałązkę drzewa mango Alphonso z kwiatami i niedojrzałymi owocami. Źródło: Ram Kulkarni/Wikimedia Commons.

Spora część rodzimych odmian owoców mango, takich jak Alphonso, Kesar, Dasheri, Chausa, Langda i Lucknowi, a także odmiany hybrydowe, takie jak Amrapali i Mallika, niepoddana zabiegom workowania, utraciła swój naturalny smak i kolor. Ponadto wiele owoców było niedojrzałych.

Naukowcy wyciągnęli wnioski, że stało się tak dlatego, że hodowcy nie poddali owoców dobrym praktykom przeciwdziałającym konsekwencjom zmian klimatu. To znaczy: nie zabezpieczyli ich przed nagłymi wahaniami temperatur i nagłymi opadami deszczu oraz gwałtownymi gradacjami szkodników. W związku z tym, bez konsultacji z naukowcami, rolnicy nieworkujący mango ponieśli straty w plonach.

Źródła:

  • india.mongabay.com/2023/06/unseasonal-rain-high-temperatures-affect-alphonso-yield-in-maharashtra/
  • www.livemint.com/news/india/climate-change-why-season-special-mangoes-are-lacking-colour-and-flavour-this-year-pest-attack-unseasonal-rain-11688873940261.html
  • curlytales.com/this-season-special-mangoes-lacked-colour-flavour-due-to-climate-change-details-here/

Zdjęcie tytułowe: Mr Subir Halder/Shutterstock

Autor

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.