Udostępnij

Drogo dopiero będzie. Susza oznacza wzrost cen warzyw i owoców

10.07.2023

Ceny warzyw i owoców systematycznie rosną o około 30 proc. w porównaniu do roku poprzedniego. Za podwyżkami stoi nie tylko inflacja, ale także długotrwała susza, która obejmuje Polskę i znaczną część Europy.

W pierwszej połowie roku pojawiły się już 32 ostrzeżenia dotyczące suszy hydrologicznej, a 14 województw objęto stanem suszy rolniczej. To kolejny rok, gdy nie tylko cierpimy z powodu braku deszczu i wysychającej gleby, ale i jesteśmy świadkami obniżającego się poziomu wód w jeziorach, rzekach oraz wodach gruntowych. Ostatnio opublikowany raport Copernicus Climate Change Service wyraźnie pokazuje, że ten problem będzie się nasilał.

Czytaj także: „Odwołać katastrofę”. Szczepionka na dezinformację i manipulację

Susza oznacza wzrost cen żywności

Średnia temperatura w Polsce i Europie jest obecnie o 2,5 st. C wyższa niż średnia z lat 1850-1900. W podsumowaniu 6. raportu Międzyrządowego Zespołu ds. Zmiany Klimatu (IPCC), które opublikowano w tym roku, jednoznacznie stwierdzono, że podejmując zdecydowane działania już teraz, jest szansa zapobieżenia dalszemu ociepleniu klimatu. W przeciwnym razie zmiany te doprowadzą do globalnej katastrofy. Niestety, jak zauważa Koalicja Klimatyczna, decydenci lekceważą problem. Wręcz traktują go jak element bieżących rozgrywek politycznych.

Tymczasem wizyta na lokalnym targowisku może budzić niemałe zdziwienie, a wręcz wprawić w osłupienie. Rzecz jasna przez ceny warzyw i owoców. Te rosną także z powodu suszy. Polscy rolnicy już szacują straty, które w niektórych przypadkach mogą sięgnąć od 40 do nawet 50 proc. plonów.

To nie jest tymczasowe

Problem suszy jest również zauważalny w innych obszarach. Ekolodzy już przed rokiem alarmowali, że San wysycha. A stan wody w Odrze i dziesiątkach pomniejszych rzek oraz ich dopływów też był niepokojąco niski. W tym roku lista wysychających rzek i zbiorników wodnych znów jest długa. Susza, której obecnie doświadczamy, nie jest tymczasowa. To jeden z symptomów ocieplającego się klimatu.

Wraz z suszą pojawiają się również ekstremalne opady deszczu, tornada i huragany, które wcześniej nie były typowe dla naszej szerokości geograficznej. Jak mówią eksperci, czasu jest coraz mniej, a negatywnych skutków zmian klimatu – coraz więcej. Opublikowane na początku roku podsumowanie 6. raportu IPCC jednoznacznie stwierdza, że jeśli natychmiast nie zmienimy naszego podejścia i nie rozpoczniemy walki z ociepleniem klimatu, susze i nieprzewidywalne zjawiska pogodowe będą się nasilać.

Inger Andersen, dyrektor wykonawczy, Programu Środowiskowego Organizacji Narodów Zjednoczonych powiedział, że czas, w którym mogliśmy stopniowo wprowadzać zmiany ograniczające emisję gazów cieplarnianych, już minął. Światowe gospodarki powinny przejść gruntowną przemianę.

Czytaj także: Za nami najgorętszy tydzień w historii pomiarów. ONZ: To wyrywa się spod kontroli

Nie ma czasu na arogancję klimatyczną

Susza niesie za sobą szereg problemów.

– Z punktu widzenia nauki lekceważące podejście polityków do narastającego kryzysu klimatycznego jest całkowicie niezrozumiałe. Zdają się oni uważać, że politykę klimatyczną można w nieskończoność odkładać na później. Że zdążymy się nią zająć po rozwiązaniu wszystkich innych bieżących problemów, choć mamy coraz więcej dowodów na coś wręcz przeciwnego. Co gorsza, w międzyczasie używają polityki klimatycznej do rozgrywek między sobą. Choć w tym zakresie zdecydowanie powinni współpracować ponad podziałami – mówi Urszula Stefanowicz z Polskiego Klubu Ekologicznego Okręgu Mazowieckiego, ekspertka Koalicji Klimatycznej.

Jak twierdzi, politycy nie zważają na negatywne konsekwencje działań, decyzji i wypowiedzi. – Chyba przy tym wszystkim zapominają, że z fizyczną rzeczywistością nie da się negocjować, jak z innymi politykami. A negatywnych skutków swoich zaniedbań nie przekonają, żeby zaczekały – dodaje.

– Podsumowanie szóstego raportu IPCC to dokument przełomowy w historii ludzkości – zaznacza prof. dr hab. Piotr Skubała z Komitetu Naukowego Koalicji Klimatycznej, polski ekolog, akarolog, etyk środowiskowy.

Choć naukowcy starali się zainteresować polskich polityków wnioskami raportu, zwłaszcza tymi, że skutki klimatu są znacznie poważniejsze niż wcześniej sądzono, dokument nie doczekał się komentarzy w środowisku politycznym. – Jestem zaskoczony tym, że ta publikacja przeszła niemal bez echa – dodaje.

Tymczasem podwyższenie globalnej średniej temperatury o 2 st. C będzie miało dużo poważniejsze konsekwencje, niż jej wzrost o 1,5 st. Skutki będą obejmować:

– drastyczne zmniejszenie dostępności żywności,

– dalszy, gwałtowny wzrost jej cen,

– ograniczenie dostępu do czystej wody pitnej,

– znaczne zniszczenia cennych ekosystemów, tj.: rafy koralowe, lasy deszczowe, mokradła przybrzeżne, lasy mangrowe oraz delikatne ekosystemy polarne i górskie.

Zmiany muszą objąć całą gospodarkę. Susza oznacza wzrost cen żywności, ale też inne konsekwencje

Co się stanie, jeśli nie dostosujemy się do zaleceń IPCC? Jeśli zrezygnujemy z walki o każdy ułamek stopnia mniej? Będziemy musieli zmierzyć się z coraz częstszymi, bardziej katastrofalnymi klęskami żywiołowymi. Mowa o ekstremalnych falach upałów, suszach, powodziach. Rezultatem będzie zwiększona migracja i ubóstwo. Naukowcy podkreślają, że liczy się każdy ułamek stopnia więcej. Raport daje jeszcze nadzieję na powstrzymanie katastrofy klimatycznej. Niemniej podkreśla, że każdy kolejny dzień zwłoki i każda nietrafna decyzja zbliżają nas skraj przepaści.

– Raport wskazuje, że musimy zmienić niemal każdy sektor naszej gospodarki – dodaje prof. dr hab. Piotr Skubała. – Dlatego tak ważne jest, abyśmy bez dalszej zwłoki podjęli wszystkie niezbędne działania. Sama przyroda nie jest w stanie nam już pomóc.

Priorytetem jest jak najszybsza rezygnacja z wykorzystywania paliw kopalnych i przestawienie się na bezemisyjne i zrównoważone źródła energii we wszystkich sektorach.

– Kwestią kluczową jest zrozumienie przez Polki i Polaków, że w rękach polityków spoczywa ich zdrowie, przyszłość – również ta niedaleka – a nawet ich bezpieczeństwo żywnościowe. Jednak sprawą równie fundamentalną jest zrozumienie przez polityków i polityczki, że bez prowadzenia sensownej, spójnej i prospołecznej polityki klimatycznej rekomendowanej przez autorów raportów IPCC, mogą obywateli tego pozbawić – podsumowuje Beata Borowiec, rzeczniczka polityczna Koalicji Klimatycznej.

Źródło: Koalicja Klimatyczna; Polski Klub Ekologiczny Okręg Mazowiecki

Zdjęcie tytułowe: EVGENII LEONTEV/Shutterstock

Autor

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Jej teksty ukazują się też w Onet.pl. Współpracuje również z Odpowiedzialnym Inwestorem. Pisze przede wszystkim o gospodarce odpadami, edukacji ekologicznej, zielonych inwestycjach, transformacji systemu żywności i energetycznej. Preferuje społeczne ujęcie tematu. Zainteresowania: ochrona przyrody; przede wszystkim GOZ i OZE, eco-lifestyle oraz psychologia.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.