Rząd Irlandii postanowił wesprzeć gospodarstwa domowe chcące samodzielnie wytwarzać energię elektryczną. W związku z tym od 1 maja obowiązywać będzie zerowa stawka VAT na panele fotowoltaiczne. Władze w Dublinie szacują, że pomoże to skrócić średni czas zwrotu inwestycji o blisko rok.
Najnowsze zmiany podatkowe w Irlandii ogłoszone zostały jako wsparcie dla osób chcących oszczędzać na rachunkach za prąd. I równocześnie przyczyniających się do realizacji celów klimatycznych „Zielonej Wyspy”. Zerowy VAT na panele fotowoltaiczne firmowany jest przez ministra finansów Michaela McGratha oraz kierującego resortem klimatu i środowiska Eamona Ryana.
„Oszczędność na rachunkach i niższy ślad węglowy”
„Rząd zgodził się na obniżenie do zera stawki VAT na zakup i montaż paneli fotowoltaicznych, w stosunku do prywatnych domostw od 1 maja 2023 roku. Spowoduje to znaczne obniżenie kosztów instalacji. Myślę, że zachęci to więcej osób do skorzystania z tej innowacyjnej technologii” – mówił McGrath na konferencji prasowej.
„Ten środek podkreśla zaangażowanie rządu w pomoc gospodarstwom w oszczędzaniu pieniędzy na rachunkach za energię oraz zmniejszaniu śladu węglowego. A także wspiera ich pozytywny wkład w krajowe cele związane ze zmianami klimatu” – podkreślał szef resortu finansów.
Czytaj także: Global Energy Monitor: Polska wśród krajów najszybciej odchodzących od węgla
Zwrot inwestycji wcześniej o blisko rok
Władze w Dublinie oceniają, że zmiana podatkowa pomoże obniżyć koszty inwestycji przeciętnie o około 1000 euro. W obecnych warunkach oznaczałoby to skrócenie średniego czasu zwrotu inwestycji z 7 lat do 6,2 roku.
Rząd podkreśla w opublikowanym komunikacie, że rok 2022 był w Irlandii rekordowy pod względem liczby nowych mikroinstalacji fotowoltaicznych. Chwali się przy tym m.in. uproszczeniami w pozwoleniach budowlanych, które wcześniej wprowadzono.
„Obecnie ponad 50 tys. domów ma panele fotowoltaiczne. 17 tys. instalacji fotowoltaicznych podłączono do sieci w zeszłym roku. Oczekuje się, że liczba ta wzrośnie jeszcze bardziej, gdy ceny spadną. Energia słoneczna stanie się tym samym jeszcze bardziej popularna” – mówił Eamon Ryan, odpowiadający w irlandzkim rządzie za kwestie klimatu i środowiska. „To posunięcie rządu jest kolejnym krokiem na drodze Irlandii do czystszej, tańszej, odnawialnej energii” – podkreślał.
Wsparcie dla energetyki słonecznej w Irlandii
Ważnym krokiem na drodze wsparcia dla prosumentów było przyjęcie w 2021 roku specjalnego sposobu rozliczeń. Rozwiązanie o nazwie Clean Export Guarantee (CEG) oznacza m.in. gwarancję odkupienia nadwyżki prądu po konkurencyjnej stawce rynkowej przez dostawców energii. Ponadto mieszkańcy Irlandii mogą skorzystać z dotacji na budowę mikroinstalacji, wynoszących do 2400 euro.
Państwo specjalnymi sposobami rozliczeń wspiera ponadto większe instalacje słoneczne, chcąc w ten sposób zwiększyć udział OZE w miksie energetycznym.
_
Zdjęcie: anatoliy_gleb / Shutterstock.com