Udostępnij

Wprowadzają zerowy VAT na panele fotowoltaiczne. W zeszłym roku padł tam rekord

23.04.2023

Rząd Irlandii postanowił wesprzeć gospodarstwa domowe chcące samodzielnie wytwarzać energię elektryczną. W związku z tym od 1 maja obowiązywać będzie zerowa stawka VAT na panele fotowoltaiczne. Władze w Dublinie szacują, że pomoże to skrócić średni czas zwrotu inwestycji o blisko rok. 

Najnowsze zmiany podatkowe w Irlandii ogłoszone zostały jako wsparcie dla osób chcących oszczędzać na rachunkach za prąd. I równocześnie przyczyniających się do realizacji celów klimatycznych „Zielonej Wyspy”. Zerowy VAT na panele fotowoltaiczne firmowany jest przez ministra finansów Michaela McGratha oraz kierującego resortem klimatu i środowiska Eamona Ryana. 

„Oszczędność na rachunkach i niższy ślad węglowy”

„Rząd zgodził się na obniżenie do zera stawki VAT na zakup i montaż paneli fotowoltaicznych, w stosunku do prywatnych domostw od 1 maja 2023 roku. Spowoduje to znaczne obniżenie kosztów instalacji. Myślę, że zachęci to więcej osób do skorzystania z tej innowacyjnej technologii” – mówił McGrath na konferencji prasowej. 

„Ten środek podkreśla zaangażowanie rządu w pomoc gospodarstwom w oszczędzaniu pieniędzy na rachunkach za energię oraz zmniejszaniu śladu węglowego. A także wspiera ich pozytywny wkład w krajowe cele związane ze zmianami klimatu” – podkreślał szef resortu finansów.

Czytaj także: Global Energy Monitor: Polska wśród krajów najszybciej odchodzących od węgla

Zwrot inwestycji wcześniej o blisko rok

Władze w Dublinie oceniają, że zmiana podatkowa pomoże obniżyć koszty inwestycji przeciętnie o około 1000 euro. W obecnych warunkach oznaczałoby to skrócenie średniego czasu zwrotu inwestycji z 7 lat do 6,2 roku.

Rząd podkreśla w opublikowanym komunikacie, że rok 2022 był w Irlandii rekordowy pod względem liczby nowych mikroinstalacji fotowoltaicznych. Chwali się przy tym m.in. uproszczeniami w pozwoleniach budowlanych, które wcześniej wprowadzono. 

„Obecnie ponad 50 tys. domów ma panele fotowoltaiczne. 17 tys. instalacji fotowoltaicznych podłączono do sieci w zeszłym roku. Oczekuje się, że liczba ta wzrośnie jeszcze bardziej, gdy ceny spadną. Energia słoneczna stanie się tym samym jeszcze bardziej popularna” – mówił Eamon Ryan, odpowiadający w irlandzkim rządzie za kwestie klimatu i środowiska. „To posunięcie rządu jest kolejnym krokiem na drodze Irlandii do czystszej, tańszej, odnawialnej energii” – podkreślał. 

Wsparcie dla energetyki słonecznej w Irlandii

Ważnym krokiem na drodze wsparcia dla prosumentów było przyjęcie w 2021 roku specjalnego sposobu rozliczeń. Rozwiązanie o nazwie Clean Export Guarantee (CEG) oznacza m.in. gwarancję odkupienia nadwyżki prądu po konkurencyjnej stawce rynkowej przez dostawców energii. Ponadto mieszkańcy Irlandii mogą skorzystać z dotacji na budowę mikroinstalacji, wynoszących do 2400 euro. 

Państwo specjalnymi sposobami rozliczeń wspiera ponadto większe instalacje słoneczne, chcąc w ten sposób zwiększyć udział OZE w miksie energetycznym.

_

Zdjęcie: anatoliy_gleb / Shutterstock.com

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.