Udostępnij

Wręczyli PGE petycję podpisaną przez 10 tys. osób. „Rodzice dla Klimatu” chcą zmniejszenia emisji CO2

04.09.2019

W środę pod siedzibą Polskiej Grupy Energetycznej zebrała się grupa „Rodziców dla Klimatu„, którzy następnie weszli do środka, by wręczyć spółce 10 tysięcy podpisów zebranych pod petycją dotyczącą ograniczenia emisji gazów cieplarnianych przez elektrownię w Bełchatowie. 

W petycji, skierowanej do zarządu PGE, wskazano, ze należąca do grupy elektrownia Bełchatów jest największym emitentem dwutlenku węgla w Europie i drugim co do wielkości na świecie.

Zobacz także: 10 największych emitentów CO2 w Europie to elektrownie węglowe i Ryanair

„Podpisałam petycję i angażuję się w jej doręczenie ponieważ moje dzieci są dla mnie najważniejsze. Czuję się odpowiedzialna za zapewnienie im bezpiecznej przyszłości i to jest mój sposób na zadbanie o świat, w którym będą dorastać i żyć” – mówi Magda, mama Olgi i Borysa, z grupy „Rodzice dla klimatu”.

W podobnym duchu wypowiada się Patrycja, mama Ingi i Poli: „Poczucie bezradności wobec tak wielkich przedsiębiorstw, które bez skrupułów niszczą nasz wspólny klimat budzi we mnie gniew. Jestem też zła na siebie, że zbyt mało dotąd robiłam w tej sprawie. Jestem zła, że dzieci musiały wyjść na ulicę, żebyśmy dostrzegli problem i zaczęli wreszcie działać”.

Transmisję sprzed siedziby PGE prowadzono w mediach społecznościowych:

Kulisy zbiórki podpisów zdradza Jan Mencwel z fundacji ClientEarth – Prawnicy dla Ziemi: „Fundacja ClientEarth zainicjowała petycję przed szczytem klimatycznym w Katowicach w grudniu 2018. Pod wezwaniem podpisało się do dziś prawie 10 tysięcy osób. Dlatego wręczają ją sami sygnatariusze – ta petycja należy do nich i wyraża oczekiwania osób poważnie myślących o przyszłości w obliczu kryzysu klimatycznego”.

 

Zdjęcie: Shutterstock/kamilpetran [zdjęcie przedstawia el. węglową na terenie Czech]

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.