Udostępnij

Wrocław najbardziej zanieczyszczonym miastem na świecie

18.01.2021

Polska w poniedziałkowy poranek stała się fioletową plamą na mapie Europy. W tym samym czasie powietrze w Niemczech, Francji czy Austrii było oznaczone kolorem zielonym lub żółtym, co oznacza niskie stężenie pyłów. Według rankingu IQ Air o godz. 11 najbardziej zanieczyszczonym miastem świata była stolica Bangladeszu. Na drugim miejscu uplasował się Wrocław. Jednak po godzinie 13 stolica Dolnego Śląska pojawiła się na samym szczycie rankingu.

Za nami jeden z najmroźniejszych weekendów ostatnich lat. Temperatura na wschodzie kraju spadła w nocy do -27 stopni Celsjusza. W pozostałych częściach Polski było niewiele cieplej: -20.

Prognozy IMGW przewidują spore ocieplenie w tym tygodniu. Od zachodu zacznie nasuwać zatoka niskiego ciśnienia, a wraz z nią front atmosferyczny z ciepłym strumieniem powietrza. Kilka mroźnych dni przyniosło jednak bardzo negatywny skutek – ogromne wzrosty poziomów smogu.

Rozpalone piece węglowe, czyli tzw. „kopciuchy”, spowodowały, że Polska stała się najbardziej zanieczyszczonym krajem w Europie – tak wskazuje mapa Airly:

 class=

Według innego rankingu, IQ Air, Wrocław w poniedziałkowy poranek był najbardziej zanieczyszczonym miastem na świecie (dane na 18.01, godz. 11)*. Gorzej było tylko w Dhace, stolicy Bangladeszu. To zestawienie może się oczywiście zmienić – IQ Air pobiera dane z lokalnych czujników zanieczyszczenia powietrza i podaje uśredniony pomiar w czasie rzeczywistym. Lista aktualizuje się kilka razy dziennie.

 class=

Warszawa znalazła się na siódmym miejscu, a Kraków – na 11. W stolicy Małopolski w ubiegłym tygodniu poziomy zanieczyszczeń były tak wysokie, że władze miasta zdecydowały o wprowadzeniu darmowej komunikacji publicznej. Dzieje się tak za każdym razem, kiedy prognoza IMGW pokazuje możliwe przekroczenie dopuszczalnych dobowych stężeń pyłów PM10 na następny dzień.

W poniedziałek Wrocław i Warszawa okazały się bardziej zanieczyszczone niż jakiekolwiek miasto w Chinach. Na przykład Wuhan znalazło się na 28 miejscu, a Chengdu – na 20. Lepiej niż we Wrocławiu i niewiele gorzej niż w stolicy było np. w Lahore w Pakistanie.

Czytaj także: “Czyste Powietrze” omija ogrzewane kopciuchami kamienice. Dlatego smog nie znika z Dolnego Śląska

Trzeba jednak pamiętać, że IQ Air bierze pod uwagę około 90 miast na całym świecie. Nie oznacza to więc, że Wrocław ma obecnie najwyższe stężenie pyłów w Polsce. Na przykład w południe, wg map Airly, w Gliwicach przy ulicy Traktorzystów, stężenie pyłów PM10 wynosiło 323 µg/m³, czyli prawie 650 proc. dobowej normy. W Żywcu stężenie drobnych pyłów PM2,5 to 174 µg/m³, czyli około 700 proc. dobowej normy. W Izabelinie na Mazowszu o 12:30 stężenie PM10 wynosiło 218µg/m³ (435 proc. normy), a PM2,5 – 147 218µg/m³ (587 proc. normy dobowej).

*Aktualizacja: po godzinie 13 Wrocław pojawił się na pierwszym miejscu zestawienia IQ Air, stając się najbardziej zanieczyszczonym miastem na świecie.

 class=

Zdjęcie: Shamanic/Shutterstock

Autor

Katarzyna Kojzar

Pisze o klimacie, środowisku, a czasami – dla odmiany – o kulturze. Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego i Polskiej Szkoły Reportażu. Jej teksty ukazują się też m.in. w OKO.press i Wirtualnej Polsce.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.