Udostępnij

Wrocław najbardziej zanieczyszczonym miastem na świecie

18.01.2021

Polska w poniedziałkowy poranek stała się fioletową plamą na mapie Europy. W tym samym czasie powietrze w Niemczech, Francji czy Austrii było oznaczone kolorem zielonym lub żółtym, co oznacza niskie stężenie pyłów. Według rankingu IQ Air o godz. 11 najbardziej zanieczyszczonym miastem świata była stolica Bangladeszu. Na drugim miejscu uplasował się Wrocław. Jednak po godzinie 13 stolica Dolnego Śląska pojawiła się na samym szczycie rankingu.

Za nami jeden z najmroźniejszych weekendów ostatnich lat. Temperatura na wschodzie kraju spadła w nocy do -27 stopni Celsjusza. W pozostałych częściach Polski było niewiele cieplej: -20.

Prognozy IMGW przewidują spore ocieplenie w tym tygodniu. Od zachodu zacznie nasuwać zatoka niskiego ciśnienia, a wraz z nią front atmosferyczny z ciepłym strumieniem powietrza. Kilka mroźnych dni przyniosło jednak bardzo negatywny skutek – ogromne wzrosty poziomów smogu.

Rozpalone piece węglowe, czyli tzw. „kopciuchy”, spowodowały, że Polska stała się najbardziej zanieczyszczonym krajem w Europie – tak wskazuje mapa Airly:

 class=

Według innego rankingu, IQ Air, Wrocław w poniedziałkowy poranek był najbardziej zanieczyszczonym miastem na świecie (dane na 18.01, godz. 11)*. Gorzej było tylko w Dhace, stolicy Bangladeszu. To zestawienie może się oczywiście zmienić – IQ Air pobiera dane z lokalnych czujników zanieczyszczenia powietrza i podaje uśredniony pomiar w czasie rzeczywistym. Lista aktualizuje się kilka razy dziennie.

 class=

Warszawa znalazła się na siódmym miejscu, a Kraków – na 11. W stolicy Małopolski w ubiegłym tygodniu poziomy zanieczyszczeń były tak wysokie, że władze miasta zdecydowały o wprowadzeniu darmowej komunikacji publicznej. Dzieje się tak za każdym razem, kiedy prognoza IMGW pokazuje możliwe przekroczenie dopuszczalnych dobowych stężeń pyłów PM10 na następny dzień.

W poniedziałek Wrocław i Warszawa okazały się bardziej zanieczyszczone niż jakiekolwiek miasto w Chinach. Na przykład Wuhan znalazło się na 28 miejscu, a Chengdu – na 20. Lepiej niż we Wrocławiu i niewiele gorzej niż w stolicy było np. w Lahore w Pakistanie.

Czytaj także: “Czyste Powietrze” omija ogrzewane kopciuchami kamienice. Dlatego smog nie znika z Dolnego Śląska

Trzeba jednak pamiętać, że IQ Air bierze pod uwagę około 90 miast na całym świecie. Nie oznacza to więc, że Wrocław ma obecnie najwyższe stężenie pyłów w Polsce. Na przykład w południe, wg map Airly, w Gliwicach przy ulicy Traktorzystów, stężenie pyłów PM10 wynosiło 323 µg/m³, czyli prawie 650 proc. dobowej normy. W Żywcu stężenie drobnych pyłów PM2,5 to 174 µg/m³, czyli około 700 proc. dobowej normy. W Izabelinie na Mazowszu o 12:30 stężenie PM10 wynosiło 218µg/m³ (435 proc. normy), a PM2,5 – 147 218µg/m³ (587 proc. normy dobowej).

*Aktualizacja: po godzinie 13 Wrocław pojawił się na pierwszym miejscu zestawienia IQ Air, stając się najbardziej zanieczyszczonym miastem na świecie.

 class=

Zdjęcie: Shamanic/Shutterstock

Autor

Katarzyna Kojzar

Pisze o klimacie, środowisku, a czasami – dla odmiany – o kulturze. Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego i Polskiej Szkoły Reportażu. Jej teksty ukazują się też m.in. w OKO.press i Wirtualnej Polsce.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.