Wrocław wprowadza własne narzędzie służące informowaniu mieszkańców o zagrożeniu związanym z zanieczyszczeniem powietrza – Wrocławski Indeks Powietrza. Krok ten stanowi odpowiedź na apel Dolnośląskiego Alarmu Smogowego, który postulował zmiany w ogólnokrajowym indeksie.
Przed świętami Dolnośląski Alarm Smogowy, wraz z Prezydentem Wrocławia i Marszałkiem Województwa Dolnośląskiego, przygotował list do Ministra Środowiska, w którym zaapelowano o obniżenie poziomów alarmowych dotyczących zagrożenia zanieczyszczeniem powietrza, a także o zmianę mylących ich zdaniem kategorii Polskiego Indeksu Jakości Powietrza. Pisaliśmy o tym TUTAJ.
Przypomnijmy: Obowiązujący w Polsce indeks od lat wzbudza kontrowersje. W jego świetle powietrze “umiarkowane” (stężenie pyłu PM10 między 61 a 101 µg/m3) “może stanowić zagrożenie dla zdrowia w szczególnych przypadkach (dla osób chorych, osób starszych, kobiet w ciąży oraz małych dzieci)”. Powietrze “dostateczne” (między 101 a 141 µg/m3) ponadto “może mieć negatywne skutki zdrowotne.”
Wrocławski Indeks Powietrza ma w założeniu jego twórców służyć lepszemu informowaniu mieszkańców miasta o zagrożeniach związanych z zanieczyszczeniem powietrza. Tym samym Wrocław dołącza do grupy miast, która zdecydowała się wprowadzić zmiany w informowaniu na poziomie lokalnym. W stolicy wprowadzono Warszawski Indeks Powietrza, natomiast Kraków posiada własne progi informowania o smogu.
Wrocławski Indeks Powietrza
Wrocławski Indeks Powietrza jest sześciostopniową skalą, w ramach której poszczególne stopnie informują o tym, które aktywności (i dla jakiej grupy mieszkańców) są zalecane bądź nie.
Jakość powietrza dobra (kolor ciemnozielony) – „Zanieczyszczenia powietrza nie stanowią zagrożenia”.
Jakość powietrza umiarkowana (kolor jasnozielony) – „Zanieczyszczenia powietrza stanowią minimalne zagrożenie dla osób starszych, kobiet w ciąży, dzieci, osób z chorobami serca oraz dróg oddechowych, astmatyków i innych podatnych grup”.
Jakość powietrza poniżej normy (kolor żółty) – „Zanieczyszczenia powietrza mogą stanowić zagrożenie dla osób starszych, kobiet w ciąży, dzieci, osób z chorobami serca oraz dróg oddechowych, astmatyków i innych podatnych grup”.
Jakość powietrza niekorzystna (kolor pomarańczowy) – „Zanieczyszczenia powietrza stanowią zagrożenie dla osób starszych, kobiet w ciąży, dzieci, osób z chorobami serca oraz dróg oddechowych, astmatyków i innych podatnych grup. Osoby narażone mogą odczuwać skutki zdrowotne, pozostali powinni ograniczyć spędzanie czasu na zewnątrz”.
Jakość powietrza zła (kolor czerwony) – „Osoby starsze, kobiety w ciąży, dzieci, osoby z chorobami serca oraz dróg oddechowych, astmatycy i inne grupy powinni unikać wychodzenia na zewnątrz. Niezalecane są aktywności na zewnątrz dla wszystkich”.
Jakość powietrza krytyczna (kolor brunatny) – „Osoby starsze, kobiety w ciąży, dzieci, osoby z chorobami serca, układu oddechowego, astmatycy i inne podatne grupy powinni bezwzględnie unikać wyjścia na zewnątrz, ograniczyć wyjścia do minimum. Wszystkim odradza się wszelkie aktywności na zewnątrz”.
Źródło: wroclaw.pl (opisy poszczególnych kategorii indeksu pozostawiono w formie niezmienionej)
Zdjęcie: Wrocław, Smogowa Mapa Polski, PAS