Udostępnij

Ocieplenie planety powyżej 1,5°C zagraża gatunkom kluczowym

07.06.2021

Najnowszy raport WWF zwraca uwagę na zagrożenia, jakie niesie z sobą ocieplenie planety powyżej 1,5 st. Celsjusza. Utrzymanie tempa zmian znacząco wpłynie na gatunki kluczowe, które już dziś cierpią z powodu kryzysu klimatycznego.

Opublikowany przez WWF raport zwraca uwagę na ryzyko, jakie nieść z sobą będzie przekroczenie bariery 1,5 st. Celsjusza wzrostu średnich temperatur na Ziemi (względem czasu sprzed rewolucji przemysłowej). Z analiz wynika, że skutki mogą być dramatyczne dla 12 gatunków kluczowych. Czyli takich, których obecność jest ważna dla funkcjonowania całego ekosystemu.

Czytaj także: Wielkie wymieranie ryb. W Europie w ciągu 50 lat populacja spadła o ponad 90 proc.

Gatunki te już dziś doświadczają skutków zmian klimatu, a wraz z dalszym ociepleniem planety ich wymieranie może zagrozić stabilności całych ekosystemów. Chodzi m.in. o maskonury, pingwiny królewskie i śnieżne pantery.

W raporcie podkreślono, że wiele zwierząt i roślin nie radzi sobie ze zmieniającym się środowiskiem, w którym ich siedliska mogą ulec zmianie, dostęp do pożywienia staje się utrudniony, a pory roku zmieniają swój przebieg. Przykładowo, żyjące na północy Szkocji zające bielaki pozostają przy jaśniejszym, zimowym ubarwieniu, podczas gdy śnieg od dawna zanika. Stają się wówczas bardziej podatnymi na atak drapieżników.

Posłuchaj także: Wielkie wymieranie nie do zatrzymania? “Wpędzamy się w kozi róg” [PODCAST]

„Natura to nasz system podtrzymywania życia, a jej ciągłe niszczenie nie tylko dewastuje lokalną przyrodę i społeczności, ale czyni planetę gorętszą i mniej stabilną. A to zagraża naszemu przetrwaniu. Zagrożenie nie jest odległe: skutki zmian klimatycznych są już odczuwalne i jeśli teraz nie podejmiemy działań, aby zatrzymać globalne ocieplenie na poziomie 1,5 °C, będziemy coraz szybciej zmierzać w kierunku katastrofy” – powiedział w oświadczeniu Mike Barrett, dyrektor wykonawczy ds. nauki i ochrony przyrody w WWF.

___

Z całością raportu WWF można zapoznać się tutaj.

Zdjęcie: Shutterstock/imagoDens

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.