Najnowszy raport WWF zwraca uwagę na zagrożenia, jakie niesie z sobą ocieplenie planety powyżej 1,5 st. Celsjusza. Utrzymanie tempa zmian znacząco wpłynie na gatunki kluczowe, które już dziś cierpią z powodu kryzysu klimatycznego.
Opublikowany przez WWF raport zwraca uwagę na ryzyko, jakie nieść z sobą będzie przekroczenie bariery 1,5 st. Celsjusza wzrostu średnich temperatur na Ziemi (względem czasu sprzed rewolucji przemysłowej). Z analiz wynika, że skutki mogą być dramatyczne dla 12 gatunków kluczowych. Czyli takich, których obecność jest ważna dla funkcjonowania całego ekosystemu.
Czytaj także: Wielkie wymieranie ryb. W Europie w ciągu 50 lat populacja spadła o ponad 90 proc.
Gatunki te już dziś doświadczają skutków zmian klimatu, a wraz z dalszym ociepleniem planety ich wymieranie może zagrozić stabilności całych ekosystemów. Chodzi m.in. o maskonury, pingwiny królewskie i śnieżne pantery.
W raporcie podkreślono, że wiele zwierząt i roślin nie radzi sobie ze zmieniającym się środowiskiem, w którym ich siedliska mogą ulec zmianie, dostęp do pożywienia staje się utrudniony, a pory roku zmieniają swój przebieg. Przykładowo, żyjące na północy Szkocji zające bielaki pozostają przy jaśniejszym, zimowym ubarwieniu, podczas gdy śnieg od dawna zanika. Stają się wówczas bardziej podatnymi na atak drapieżników.
Posłuchaj także: Wielkie wymieranie nie do zatrzymania? “Wpędzamy się w kozi róg” [PODCAST]
„Natura to nasz system podtrzymywania życia, a jej ciągłe niszczenie nie tylko dewastuje lokalną przyrodę i społeczności, ale czyni planetę gorętszą i mniej stabilną. A to zagraża naszemu przetrwaniu. Zagrożenie nie jest odległe: skutki zmian klimatycznych są już odczuwalne i jeśli teraz nie podejmiemy działań, aby zatrzymać globalne ocieplenie na poziomie 1,5 °C, będziemy coraz szybciej zmierzać w kierunku katastrofy” – powiedział w oświadczeniu Mike Barrett, dyrektor wykonawczy ds. nauki i ochrony przyrody w WWF.
___
Z całością raportu WWF można zapoznać się tutaj.
Zdjęcie: Shutterstock/imagoDens