Obroże telemetryczne – jak tłumaczą działacze WWF – są bardzo ważnym narzędziem służącym do ochrony i obserwacji rysi. Dzięki nim można monitorować wędrówki i zachowania zwierząt, a sama obroża odstrasza kłusowników, którzy boją się namierzenia. To jednak drogi sprzęt, dlatego WWF apeluje o pomoc.
„Wspólnie z Zachodniopomorskim Towarzystwem Przyrodniczym od 2018 roku wypuściliśmy już 36 rysi do lasów północno-zachodniej Polski. Wszystkie osobniki opuszczające wolierę reintrodukcyjną mają założone obroże telemetryczne, które są bardzo cenne nie tylko ze względu na ilość dostarczanych nam informacji, ale też ze względu na wysokie koszty ich produkcji – jedna obroża to koszt ok. 8 tysięcy złotych” – piszą działacze WWF.
Czytaj także: Wilk Borny przeszedł setki kilometrów, przepłynął rzekę. Zatrzymała go ruchliwa droga
Obroża jest lekka i nie przeszkadza rysiowi w wędrówce, zdobywaniu pożywienia i rozmnażaniu się. Dzięki niej można nie tylko monitorować zachowania zwierząt, ale też reagować, gdy zbyt długo znajdują się w jednym miejscu, wykrywać miejsca, które są trudne do przejścia, szacować liczebność populacji i skuteczność reintrodukcji.
WWF chce dać obroże 20 rysiom
Rysie to gatunek bardzo rzadki, w Polsce objęty ścisłą ochroną gatunkową i wpisany do czerwonej księgi zwierząt. W 2015 roku tropienia wykazały, że w naszym kraju żyje zaledwie 40 osobników. Dlatego niezbędna jest reintrodukcja – czyli wprowadzanie gatunku na tereny, z których wcześniej zniknął. WWF zajmuje się odbudowywaniem populacji rysia od 2007 roku, we współpracy z innymi organizacjami przyrodniczymi.
Dzięki staraniom aktywistów, potrzebujące rysie mają zapewnioną opiekę weterynaryjną, trafiają do specjalnych wolier, a potem są uczone samodzielności i wypuszczane. Obroże pozwalają monitorować ich zachowania na wolności. Przy drogach, do których docierają rysie, stanęły specjalne znaki ostrzegawcze.
WWF chce chronić i obserwować kolejne osobniki. W planie jest założenie obroży telemetrycznych 20 rysiom. To koszt około 160 tys. zł.
Organizacja uruchomiła na swojej stronie internetowej zbiórkę środków na ten cel. 9 proc. zebranej kwoty będzie przeznaczone na działalność WWF. Reszta – na obroże dla rysi.
Zbiórkę można znaleźć TUTAJ.
Zdjęcie: Vladimir Wrangel/Shutterstock