Udostępnij

WWF zbiera pieniądze na obroże dla rysi. Koszt jednej to 8 tys. zł

15.06.2020

Obroże telemetryczne – jak tłumaczą działacze WWF – są bardzo ważnym narzędziem służącym do ochrony i obserwacji rysi. Dzięki nim można monitorować wędrówki i zachowania zwierząt, a sama obroża odstrasza kłusowników, którzy boją się namierzenia. To jednak drogi sprzęt, dlatego WWF apeluje o pomoc.

„Wspólnie z Zachodniopomorskim Towarzystwem Przyrodniczym od 2018 roku wypuściliśmy już 36 rysi do lasów północno-zachodniej Polski. Wszystkie osobniki opuszczające wolierę reintrodukcyjną mają założone obroże telemetryczne, które są bardzo cenne nie tylko ze względu na ilość dostarczanych nam informacji, ale też ze względu na wysokie koszty ich produkcji – jedna obroża to koszt ok. 8 tysięcy złotych” – piszą działacze WWF.

Czytaj także: Wilk Borny przeszedł setki kilometrów, przepłynął rzekę. Zatrzymała go ruchliwa droga

Obroża jest lekka i nie przeszkadza rysiowi w wędrówce, zdobywaniu pożywienia i rozmnażaniu się. Dzięki niej można nie tylko monitorować zachowania zwierząt, ale też reagować, gdy zbyt długo znajdują się w jednym miejscu, wykrywać miejsca, które są trudne do przejścia, szacować liczebność populacji i skuteczność reintrodukcji.

WWF chce dać obroże 20 rysiom

Rysie to gatunek bardzo rzadki, w Polsce objęty ścisłą ochroną gatunkową i wpisany do czerwonej księgi zwierząt. W 2015 roku tropienia wykazały, że w naszym kraju żyje zaledwie 40 osobników. Dlatego niezbędna jest reintrodukcja – czyli wprowadzanie gatunku na tereny, z których wcześniej zniknął. WWF zajmuje się odbudowywaniem populacji rysia od 2007 roku, we współpracy z innymi organizacjami przyrodniczymi.

Dzięki staraniom aktywistów, potrzebujące rysie mają zapewnioną opiekę weterynaryjną, trafiają do specjalnych wolier, a potem są uczone samodzielności i wypuszczane. Obroże pozwalają monitorować ich zachowania na wolności. Przy drogach, do których docierają rysie, stanęły specjalne znaki ostrzegawcze.

WWF chce chronić i obserwować kolejne osobniki. W planie jest założenie obroży telemetrycznych 20 rysiom. To koszt około 160 tys. zł.

Organizacja uruchomiła na swojej stronie internetowej zbiórkę środków na ten cel. 9 proc. zebranej kwoty będzie przeznaczone na działalność WWF. Reszta – na obroże dla rysi.

Zbiórkę można znaleźć TUTAJ.

Zdjęcie: Vladimir Wrangel/Shutterstock

Autor

Katarzyna Kojzar

Pisze o klimacie, środowisku, a czasami – dla odmiany – o kulturze. Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego i Polskiej Szkoły Reportażu. Jej teksty ukazują się też m.in. w OKO.press i Wirtualnej Polsce.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.