Izrael zmaga się z jedną z największych katastrof ekologicznych w historii kraju. Po wycieku ropy, który nastąpił w ubiegłym tygodniu, na znaczącej części wybrzeża kraju można znaleźć kawałki smoły. Władze zdecydowały o zamknięciu wszystkich plaż, a nad minimalizacją skutków skażenia pracuje wojsko. Wpierają ich również grupy wolontariuszy.
Izraelski Urząd ds. Przyrody i Parków apeluje do mieszkańców kraju o pomoc w walce ze skutkami wycieku ropy, do którego doszło w ubiegłym tygodniu. W związku z tym w całym kraju organizowane są punkty informacyjne. Wolontariusze mogą zgłosić się do pracy przy oczyszczeniu wybrzeża kraju.
W komunikacie opublikowanym w niedzielę urząd nazwał skutki wycieku „jedną z najpoważniejszych katastrof ekologicznych, jakie nawiedziły Izrael”.
Izraelska gazeta „Haaretz” podaje, że wyciek dotknął ok. 170 kilometrów plaż, co stanowi 40 proc. wybrzeża kraju. Wiadomo również, że katastrofa dotknęła już lokalną faunę: znaleziono pokryte smołą ptaki, skorupiaki i żółwie morskie. Co najmniej cztery żółwie morskie zginęły.
Czytaj także: 10 lat po wycieku ropy w Zatoce Meksykańskiej. Naukowcy ostrzegają przed kolejną tragedią
Urząd ds. Przyrody i Parków ostrzega, że skutki środowiskowe wycieku ropy mogą być odczuwalne przez lata.
האסון שאנחנו עדים לו בימים האחרונים בחופי ישראל הוא האסון האקולוגי החמור ביותר בשנים האחרונות, ואת ההשלכות שלו נראה עוד…
Opublikowany przez רשות הטבע והגנים Sobota, 20 lutego 2021
Szukanie winnych za wyciek ropy
Lokalne media informują, że w związku z katastrofą zamknięto wszystkie plaże w kraju, a do walki z zanieczyszczeniami skierowane zostało wojsko. W minimalizowaniu skutków skażenia pomagają także tysiące wolontariuszy.
Według tamtejszego Ministerstwa Ochrony Środowiska wyciek nastąpił ponad 50 kilometrów od wybrzeży Izraela, poza wodami terytorialnymi. Mimo iż kraj jest stroną konwencji barcelońskiej, która wymaga od statków zgłaszania niecodziennych zdarzeń, władze nie zostały uprzedzone o wycieku – podaje „The Jerusalem Post”.
Trwa śledztwo w sprawie przyczyn katastrofy.
_
Zdjęcie: Shutterstock/Pix One