Udostępnij

Wycinka Amazonii grozi nową pandemią? Zwierzęta szukają nowych siedlisk, a wirusy – nosicieli

20.10.2020

Wycinka tropikalnych lasów zwiększa ryzyko pojawienia się ognisk kolejnych pandemicznych wirusów. Ostrzegają przed tym brazylijscy naukowcy, opierając się na przykładzie Amazonii. Według nich niebezpieczeństwo niesie coraz częstszy kontakt między migrującymi gatunkami zwierząt. Przenoszą między sobą patogeny, które w końcu mogą dotrzeć do ludzi – jak w przypadku nowego koronawirusa powodującego chorobę COVID-19.

Im mniej przestrzeni do życia mają zwierzęta, tym częściej dochodzi do ich migracji. W jej czasie łatwiej o przenoszenie chorób pomiędzy gatunkami, co w końcu ułatwia patogenom zainfekowanie ludzkich organizmów. Takie są podstawowe wnioski z badań Instytutu Evandro Chagasa, który kilka lat temu pomógł opanować rozprzestrzenianie się wirusa Zika.

Uczeni wykryli patogeny, które, przeniesione z tropikalnych zwierząt na ludzi, mogą charakteryzować się pandemicznym potencjałem. Spośród 220 wirusów 37 stanowi zagrożenie dla ludzi, a 15 może wywołać epidemię. Wśród nich są między innymi arbowirusy, często przenoszone przez insekty. Mogą one wywoływać między innymi różne rodzaje zapalenia mózgu.



Przed kolejnymi pandemiami ostrzega również Cecília Andreazzi, badaczka z brazylijskiej Fundacji Oswaldo Cruz. Z opracowanych przez nią modeli matematycznych wynika, że wycinka i pożary drastycznie zwiększają możliwość spotykania się gatunków, których kontakt był do tej pory sporadyczny. Każda taka interakcja może skończyć się przeniesieniem nowego wirusa.

Czytaj również: Koronawirus to tylko początek? Topniejące lodowce mogą uwolnić kolejne źródła chorób

„Kraje charakteryzujące się postępującą degradacją środowiska są podatne na przenoszenie się patogenów z dzikiej przyrody na ludzi. Wymaga to opracowania polityki mającej na celu unikanie pojawienia się kolejnych chorób odzwierzęcych” – alarmowała Fundacja na łamach prestiżowego czasopisma naukowego „The Lancet”.

Jednym z największych zagrożeń jest przekształcenie obszarów bujnego lasu tropikalnego w sawannę. Niesie to za sobą ryzyko pojawienia się tam nowych gatunków, w tym torbaczy i gryzoni, czyli nosicieli hantawirusów. U ludzi mogą one wywoływać gorączkę krwotoczną z zespołem nerkowym i hantawirusowy zespół płucny.

„Zwierzęta muszą szukać nowych miejsc do życia, a w tym samym czasie wirusy szukają nowych nosicieli” – tłumaczy Agencji Reutera Andreazzi, mówiąc o „bardzo wysokiej zdolności adaptacyjnej”, którą tworzy ta sytuacja dla wirusów.

Źródło zdjęcia: PARALAXIS / Shutterstock

Autor

Marcel Wandas

Dziennikarz, autor między innymi Onetu, Holistic News i Weekend.Gazeta.pl. W przeszłości reporter radiowy związany między innymi z Radiem Kraków, Radiem Eska i Radiem Plus. Fan muzyki, bywalec festiwali, wielbiciel krakowskiej Nowej Huty, hejter krakowskiego smogu.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.