Udostępnij

By chronić Puszczę Białowieską przed pożarem, ministerstwo proponuje wycinkę. Ekolodzy krytyczni

25.04.2019

W środę Ministerstwo Środowiska ogłosiło swoje propozycje działań dla nadleśnictw Puszczy Białowieskiej. Wśród nich znalazł się pomysł wycinki części drzew w puszczy (także z obszaru strefy UNESCO), co miałoby zapobiec możliwym pożarom. Propozycja spotkała się ze zdecydowanym sprzeciwem koalicji Kocham Puszczę (zrzeszającej m.in. Greenpeace Polska, WWF Polska i ClientEarth – Prawnicy dla Ziemi).

W trakcie zwołanej na środę konferencji prasowej minister środowiska Henryk Kowalczyk przedstawił propozycje ministerstwa dla trzech nadleśnictw obejmujących część Puszczy Białowieskiej i tereny wokół niej – Białowieża, Browsk i Hajnówka.

W trosce o bezpieczeństwo mieszkańców i turystów, a także ze względu na ryzyko pożarowe, ministerstwo proponuje wycinkę części drzew we wspomnianych nadleśnictwach. Działania miałyby mieć miejsce także w „strefie III UNESCO (aktywna ochrona bioróżnorodności i krajobrazu)”.

Krytyczny komentarz wyraziła koalicja Kocham Puszczę (zrzeszającą organizacje: ClientEarth – Prawnicy dla Ziemi, Fundacja Dzika Polska, Greenmind, Greenpeace, Pracownia na rzecz Wszystkich Istot i WWF Polska).

Pomysł ministerstwa

Zdaniem Ministerstwa Środowiska 1/4 drzew we wspomnianych nadleśnictwach pozostaje obumarła – m.in. z winy kornika – stwarzając niebezpieczeństwo dla mieszkańców i turystów oraz zwiększając ryzyko pożarów.

Zagrożenia te ministerstwo chce eliminować poprzez wspomnianą wycinkę, która miała by objąć: 42,6 tys. metrów sześciennych drzew w ramach „strefy III UNESCO” oraz 112 tys. metrów sześciennych poza nią.

„Niedawno spotykałem się z mieszkańcami tamtych terenów, którzy wręcz apelowali o szybkie działanie, gdyż w Puszczy wzrasta niebezpieczeństwo pożarowe oraz zmniejsza się ruch turystyczny. Resort środowiska nie jest głuchy na te apele, stąd przygotowaliśmy szereg dokumentów będących niezbędnym środkiem do rozwiązania problemów w Puszczy Białowieskiej” – powiedział minister Kowalczyk.

Stało się: minister środowiska przedstawił dokumenty, które miałyby umożliwić powrót do wycinek w Puszczy. Lasy…

Opublikowany przez Greenpeace Polska Czwartek, 25 kwietnia 2019

Komentarz koalicji Kocham Puszczę

Pomysł ministerstwa spotkał się ze zdecydowaną reakcją koalicji Kocham Puszczę (zrzeszającą organizacje: ClientEarth – Prawnicy dla Ziemi, Fundacja Dzika Polska, Greenmind, Greenpeace, Pracownia na rzecz Wszystkich Istot, WWF Polska).

W czwartek koalicja opublikowała wspólne oświadczenie, z którym można zapoznać się tutaj.

„Ministerstwo i Lasy Państwowe próbują opowiadać sytuację w Puszczy Białowieskiej tak, jakby spór dotyczył tego, czy będzie tam zapewnione bezpieczeństwo, czy go nie będzie. W istocie linia sporu przebiega pomiędzy tymi, którzy domagają się ochrony ostatniej naturalnej puszczy Niżu Europejskiego a tymi, którzy chcą ją przekształcić w las gospodarczy, jakich mamy tysiące w Polsce. To nie aneksy zapewnią bezpieczeństwo w Puszczy, a rozsądne zarządzanie tym niezmiernie cennym przyrodniczo obszarem” – napisano w oświadczeniu.

W związku z tym jedynym rozwiązaniem – zdaniem koalicji Kocham Puszczę – jest uczynienie parkiem narodowym całości Puszczy Białowieskiej.

 

Źródła: Ministerstwo Środowiska, Greenpeace Polska

Zdjęcie: Shutterstock/Parilov

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.