Udostępnij

By chronić Puszczę Białowieską przed pożarem, ministerstwo proponuje wycinkę. Ekolodzy krytyczni

25.04.2019

W środę Ministerstwo Środowiska ogłosiło swoje propozycje działań dla nadleśnictw Puszczy Białowieskiej. Wśród nich znalazł się pomysł wycinki części drzew w puszczy (także z obszaru strefy UNESCO), co miałoby zapobiec możliwym pożarom. Propozycja spotkała się ze zdecydowanym sprzeciwem koalicji Kocham Puszczę (zrzeszającej m.in. Greenpeace Polska, WWF Polska i ClientEarth – Prawnicy dla Ziemi).

W trakcie zwołanej na środę konferencji prasowej minister środowiska Henryk Kowalczyk przedstawił propozycje ministerstwa dla trzech nadleśnictw obejmujących część Puszczy Białowieskiej i tereny wokół niej – Białowieża, Browsk i Hajnówka.

W trosce o bezpieczeństwo mieszkańców i turystów, a także ze względu na ryzyko pożarowe, ministerstwo proponuje wycinkę części drzew we wspomnianych nadleśnictwach. Działania miałyby mieć miejsce także w „strefie III UNESCO (aktywna ochrona bioróżnorodności i krajobrazu)”.

Krytyczny komentarz wyraziła koalicja Kocham Puszczę (zrzeszającą organizacje: ClientEarth – Prawnicy dla Ziemi, Fundacja Dzika Polska, Greenmind, Greenpeace, Pracownia na rzecz Wszystkich Istot i WWF Polska).

Pomysł ministerstwa

Zdaniem Ministerstwa Środowiska 1/4 drzew we wspomnianych nadleśnictwach pozostaje obumarła – m.in. z winy kornika – stwarzając niebezpieczeństwo dla mieszkańców i turystów oraz zwiększając ryzyko pożarów.

Zagrożenia te ministerstwo chce eliminować poprzez wspomnianą wycinkę, która miała by objąć: 42,6 tys. metrów sześciennych drzew w ramach „strefy III UNESCO” oraz 112 tys. metrów sześciennych poza nią.

„Niedawno spotykałem się z mieszkańcami tamtych terenów, którzy wręcz apelowali o szybkie działanie, gdyż w Puszczy wzrasta niebezpieczeństwo pożarowe oraz zmniejsza się ruch turystyczny. Resort środowiska nie jest głuchy na te apele, stąd przygotowaliśmy szereg dokumentów będących niezbędnym środkiem do rozwiązania problemów w Puszczy Białowieskiej” – powiedział minister Kowalczyk.

Stało się: minister środowiska przedstawił dokumenty, które miałyby umożliwić powrót do wycinek w Puszczy. Lasy…

Opublikowany przez Greenpeace Polska Czwartek, 25 kwietnia 2019

Komentarz koalicji Kocham Puszczę

Pomysł ministerstwa spotkał się ze zdecydowaną reakcją koalicji Kocham Puszczę (zrzeszającą organizacje: ClientEarth – Prawnicy dla Ziemi, Fundacja Dzika Polska, Greenmind, Greenpeace, Pracownia na rzecz Wszystkich Istot, WWF Polska).

W czwartek koalicja opublikowała wspólne oświadczenie, z którym można zapoznać się tutaj.

„Ministerstwo i Lasy Państwowe próbują opowiadać sytuację w Puszczy Białowieskiej tak, jakby spór dotyczył tego, czy będzie tam zapewnione bezpieczeństwo, czy go nie będzie. W istocie linia sporu przebiega pomiędzy tymi, którzy domagają się ochrony ostatniej naturalnej puszczy Niżu Europejskiego a tymi, którzy chcą ją przekształcić w las gospodarczy, jakich mamy tysiące w Polsce. To nie aneksy zapewnią bezpieczeństwo w Puszczy, a rozsądne zarządzanie tym niezmiernie cennym przyrodniczo obszarem” – napisano w oświadczeniu.

W związku z tym jedynym rozwiązaniem – zdaniem koalicji Kocham Puszczę – jest uczynienie parkiem narodowym całości Puszczy Białowieskiej.

 

Źródła: Ministerstwo Środowiska, Greenpeace Polska

Zdjęcie: Shutterstock/Parilov

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.