Udostępnij

Puszcza Amazońska znika coraz szybciej. Najgorszy wynik od 15 lat

28.12.2021

Przyspiesza wylesianie brazylijskiej Amazonii. Pomiędzy 1. sierpnia 2020 a 31. lipca 2021 roku wycięto o 21,97 proc. lasu więcej niż rok wcześniej. Ma to związek m. in. z produkcją żywności, która jest kluczowym źródłem dochodu dla miejscowych rolników. Ale powoduje, że rosną obawy o przekroczenie punktu krytycznego, po którym największy las deszczowy świata może zacząć zanikać samoistnie.

Dane na podstawie zdjęć satelitarnych opracowała brazylijska agencja rządowa INPE. W ciągu roku wycięto ponad 13 tys. kilometrów kwadratowych znajdującej się w Brazylii puszczy Amazońskiej. Rok wcześniej było to 10,851 km2. O 7,1 proc. więcej niż w 2019 roku, kiedy to co się dzieje z lasami deszczowymi Brazylii na chwilę skupiło uwagę świata.

Wtedy wylesianie przyspieszyło tam o 34,4 procenta rok do roku. Niemało, więc nie można się dziwić alarmowi.

Po krótkotrwałym wzroście zainteresowania, temat jednak „umarł”. Najnowsze dane pokazują jednak, że niesłusznie, bo wylesianie Amazonii postępuje coraz szybciej. Jest ono związane głównie z karczowaniem lasów pod pastwiska i uprawy. Miejscowi farmerzy zarabiają bowiem głównie na produkcji soi oraz hodowli bydła. A rolnictwo jest tam raczej ekstensywne i opiera się na zwiększaniu powierzchni gruntów użytkowych, a nie ich lepszym wykorzystaniu.

Pożary coraz groźniejsze

Sytuacja wzbudza obawy naukowców, którzy wskazują, że wylesianie puszczy prowadzi do punktu krytycznego, po którym ta zacznie zamykać samoistnie. Tymczasem las deszczowy jest istotny dla zachowania bioróżnorodności gatunków. A także przez to, że zatrzymuje pokaźną ilość dwutlenku węgla.

– Z powodu postępującej zmiany klimatu i wylesiania coraz większe zagrożenie dla wciąż istniejących amazońskich lasów deszczowych stanowią pożary. Połączony wpływ susz i ognia może zaś sprawić, że Amazonia z obszaru pochłaniającego znaczne ilości dwutlenku węgla z atmosfery zmieni się w potężne źródło tego gazu; zwiększa też ryzyko zmiany części lasów deszczowych w sawannę tropikalną – pisał o tym Jakub Jędrak w tekście „Amazonia w ogniu półprawd”.

Podczas tegorocznej konferencji COP26 Brazylia wraz z ponad 100 innymi krajami podpisała deklarację, w której państwa zobowiązują się do tego, by do 2030 roku odwrócić trend wylesiania. Jej władze znały nowe dane jeszcze przed konferencją, ale wstrzymały ich publikację i przesunęły ją na dalszą część roku.

Fot. Amazonia/Shutterstock.

Autor

Tomasz Borejza

Dziennikarz naukowy. Członek European Federation For Science Journalism. Publikował w Tygodniku Przegląd, Przekroju, Onet.pl, Coolturze, a także w magazynach branżowych. Autor książki „Odwołać katastrofę”.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.