Udostępnij

Wyrok w sprawie o smog prawomocny. Państwo przegrało w sądzie z Grażyną Wolszczak

13.09.2021

Historyczny wyrok za smog jest już prawomocny. Chodzi o sprawę aktorki Grażyny Wolszczak przeciwko Skarbowi Państwa. Jak poinformował pełnomocnik Wolszczak, apelacja wobec wyroku sądu pierwszej instancji została oddalona.

– Sąd Okręgowy w Warszawie wskazał wyraźnie, że zanieczyszczenie powietrza jest zjawiskiem realnym i niebezpiecznym, a nasze państwo dopuszcza się bezprawnych zaniedbań, w wyniku których naruszane są prawa obywateli – mówił cytowany przez Polską Agencję Prasową mecenas Radosław Górski. Właśnie Sąd Okręgowy w Warszawie przyglądał się ostatecznie odrzuconej apelacji Skarbu Państwa.

Przypomnijmy: Grażyna Wolszczak była jedną z kilku znanych osób biorących udział w akcji #pozywamsmog. Na początku 2019 roku Sąd Rejonowy w Warszawie przyznał, że dobra osobiste aktorki zostały naruszone w wyniku przekroczeń dopuszczalnych stężeń szkodliwych substancji w powietrzu. Odpowiedzialność za ten stan zdaniem sądu ponosi państwo. Rekompensatą miała być wpłata 5 tys. złotych na konto Stowarzyszenia Unicorn, zajmującego się opieką psychologiczną dla pacjentów onkologicznych.

Wyrok za smog: uprawomocnienie w sprawie Grażyny Wolszczak to kolejny sukces

Inicjatorką akcji #pozywamsmog była inna aktorka, Katarzyna Ankudowicz. Wzięły w niej udział inne znane osoby – między innymi Mariusz Szczygieł i prof. Jerzy Stuhr. Sąd przyznał rację również im. Pieniądze z zadośćuczynienia – kolejno 5 i 20 tys. złotych – przekazali na cele charytatywne.

Czytaj również: Kujawsko-pomorskie zaostrza uchwałę antysmogową. Na liście 8 miast

Uprawomocnienie się wyroku w sprawie Grażyny Wolszczak jest więc kolejnym sukcesem akcji. Zdaniem mec. Górskiego stanowi on również ważny argument w publicznej dyskusji na temat jakości powietrza.

– Jest to również, a może przede wszystkim, spór cywilizacyjny o to, jaka jest współcześnie rola państwa w zakresie ochrony środowiska – stwierdził prawnik w rozmowie z PAP.

Zdaniem Górskiego duże znaczenie dla postanowienia Sądu Okręgowego miała wcześniejsza uchwała Sądu Najwyższego. Dotyczyła ona innej sprawy związanej ze smogiem – ciągnącego się od sześciu lat sporu Oliwera Palarza ze Skarbem Państwa przed sądem w Gliwicach. Izba Cywilna SN stwierdziła co prawda, że prawo życia w czystym środowisku nie jest samo w sobie dobrem osobistym. Według Sądu smog może wpływać jednak na naruszenie innych tego typu dóbr.

– Warszawski sąd okręgowy podzielił zapatrywania SN, że zanieczyszczone powietrze może naruszać dobra osobiste takie jak zdrowie, czy prywatność. Tamta uchwała SN była korzystna dla powódki i została dobrze zinterpretowana przez sąd okręgowy – komentował dla PAP mec. Górski.

Źródło zdjęcia: Piotr Szczepankiewicz / Shutterstock

Autor

Marcel Wandas

Dziennikarz, autor między innymi Onetu, Holistic News i Weekend.Gazeta.pl. W przeszłości reporter radiowy związany między innymi z Radiem Kraków, Radiem Eska i Radiem Plus. Fan muzyki, bywalec festiwali, wielbiciel krakowskiej Nowej Huty, hejter krakowskiego smogu.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.