Wyniki niedawnych badań, przeprowadzonych na brytyjskim Uniwersytecie w Plymouth, pokazują, jak trwałe mogą być używane przez nas przedmioty z plastiku. Klocki LEGO, należące do najpopularniejszych zabawek w historii, mogą przetrwać w oceanie nawet 1300 lat. Jedna z ich głównych zalet, jaką jest trwałość, staje się więc przekleństwem, jeśli nie obchodzimy się z nimi właściwie.
Naukowcy posłużyli się klockami jednego z najpopularniejszych producentów zabawek na świecie, znalezionymi przez wolontariuszy podczas sprzątania plaż południowo-zachodniej Anglii. Według badaczy najprawdopodobniej trafiły one do oceanu albo w wyniku pozostawienia przez dzieci bawiące się nad wodą, albo w wyniku niewłaściwego przetwarzania odpadów domowych.
Czytaj również: Do 2050 r. plastiku w oceanach będzie więcej niż ryb. Chyba że zmniejszymy jego zużycie
Przeanalizowanych zostało łącznie 50 sztuk wyblakłych klocków LEGO, wykonanych z tworzywa ABS (terpolimer akrylonitrylo-butadieno-styrenowego). Egzemplarze te były porównywane z kolekcjonerskimi sztukami, zakupionymi w latach 70. i 80., by sprawdzić, w jakim stopniu uległy rozkładowi. Na podstawie analiz – obejmujących zarówno wygląd i masę klocków, jak i ich skład chemiczny – oszacowano, że mogłyby one przetrwać w warunkach oceanicznych od 100 do nawet 1300 lat.
„Testowane przez nas klocki zostały wygładzone i przebarwione, a niektóre struktury uległy pęknięciu i rozdrobnieniu. Sugeruje to, że podczas gdy niektóre z nich pozostają całe, inne mogą ulec rozbiciu na mikroplastiki. Po raz kolejny widzimy więc, jak ważne jest, by ludzie właściwie pozbywali się zużytych przedmiotów, by nie stwarzać potencjalnych problemów dla środowiska” – powiedział kierujący badaniem dr Andrew Turner z Uniwersytetu w Plymouth.
Czytaj także: Skąd się bierze mikroplastik? Uwalniasz go nawet otwierając butelkę
Potencjalnych sposobów na pozbycie się niepotrzebnych nam już klocków jest oczywiście wiele. I to nie tylko w ramach recyklingu, wiążącego się -mimo wszystko – z emisjami CO2, czy oddania klocków innym dzieciom. Na przykład jedna z niemieckich emerytek ze starych LEGO buduje wraz z przyjaciółmi podjazdy dla wózków, o czym więcej pisaliśmy tutaj.
_
Dostęp do pełnych wyników badań można uzyskać tutaj.
Zdjęcie: Shutterstock/hxdbzxy