Udostępnij

Wyrzucone klocki LEGO mogą przetrwać w oceanach nawet 1300 lat

26.03.2020

Wyniki niedawnych badań, przeprowadzonych na brytyjskim Uniwersytecie w Plymouth, pokazują, jak trwałe mogą być używane przez nas przedmioty z plastiku. Klocki LEGO, należące do najpopularniejszych zabawek w historii, mogą przetrwać w oceanie nawet 1300 lat. Jedna z ich głównych zalet, jaką jest trwałość, staje się więc przekleństwem, jeśli nie obchodzimy się z nimi właściwie.

Naukowcy posłużyli się klockami jednego z najpopularniejszych producentów zabawek na świecie, znalezionymi przez wolontariuszy podczas sprzątania plaż południowo-zachodniej Anglii. Według badaczy najprawdopodobniej trafiły one do oceanu albo w wyniku pozostawienia przez dzieci bawiące się nad wodą, albo w wyniku niewłaściwego przetwarzania odpadów domowych.

Czytaj również: Do 2050 r. plastiku w oceanach będzie więcej niż ryb. Chyba że zmniejszymy jego zużycie

Przeanalizowanych zostało łącznie 50 sztuk wyblakłych klocków LEGO, wykonanych z tworzywa ABS (terpolimer akrylonitrylo-butadieno-styrenowego). Egzemplarze te były porównywane z kolekcjonerskimi sztukami, zakupionymi w latach 70. i 80., by sprawdzić, w jakim stopniu uległy rozkładowi. Na podstawie analiz – obejmujących zarówno wygląd i masę klocków, jak i ich skład chemiczny – oszacowano, że mogłyby one przetrwać w warunkach oceanicznych od 100 do nawet 1300 lat.

„Testowane przez nas klocki zostały wygładzone i przebarwione, a niektóre struktury uległy pęknięciu i rozdrobnieniu. Sugeruje to, że podczas gdy niektóre z nich pozostają całe, inne mogą ulec rozbiciu na mikroplastiki. Po raz kolejny widzimy więc, jak ważne jest, by ludzie właściwie pozbywali się zużytych przedmiotów, by nie stwarzać potencjalnych problemów dla środowiska” – powiedział kierujący badaniem dr Andrew Turner z Uniwersytetu w Plymouth.

Czytaj także: Skąd się bierze mikroplastik? Uwalniasz go nawet otwierając butelkę

Potencjalnych sposobów na pozbycie się niepotrzebnych nam już klocków jest oczywiście wiele. I to nie tylko w ramach recyklingu, wiążącego się -mimo wszystko – z emisjami CO2, czy oddania klocków innym dzieciom. Na przykład jedna z niemieckich emerytek ze starych LEGO buduje wraz z przyjaciółmi podjazdy dla wózków, o czym więcej pisaliśmy tutaj.

_

Dostęp do pełnych wyników badań można uzyskać tutaj.

Zdjęcie: Shutterstock/hxdbzxy

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.