Udostępnij

Wokół portugalskich wysp powstaje największy rezerwat morski na świecie

08.02.2022

Na Atlantyku, nieopodal Madery i Wysp Kanaryjskich, powstaje największy rezerwat morski na świecie. Obszar chroniony, znajdujący się wokół należących do Portugalii Wysp Selvagens, zostanie znacząco rozszerzony. Według ekspertów pozwoli to lepiej chronić tamtejszą bioróżnorodność.

Wyspy Selvagens to niewielki archipelag znajdujący się niedaleko atlantyckiego wybrzeża Afryki, nieopodal Madery i Wysp Kanaryjskich. Ich nazwa w języku portugalskim oznacza dosłownie „Wyspy Dzikie”, co dobrze oddaje ich charakter. Na archipelagu nie żyją ludzie, za to okoliczne warunki środowiskowe zaowocowały bogactwem gatunków morskich.

Teraz, według ogłoszonej pod koniec roku decyzji władz lokalnych, tamtejsza bioróżnorodność otrzyma dodatkowe wsparcie.

Czytaj także: Oceany w 2021 r. z rekordem ciepła. Szósty rok z rzędu jest coraz goręcej

Choć rezerwat funkcjonował tam od dawna, decyzja lokalnych władz pozwoli znacznie szerzej chronić gatunki żyjące w regionie. Jak informuje portal euronews.green, łącznie będzie to 2677 kilometrów kwadratowych podlegających ochronie. Według lokalnych władz oznacza to utworzenie największego rezerwatu morskiego na świecie.

Wyspy Selvagens potrzebują szerszej ochrony

„Rezerwat został utworzony 50 lat temu, by chronić tamtejszy morski ekosystem. Obecne przepisy i niewielkie rozmiary [rezerwatu] nie wystarczają, aby stawić czoła zagrożeniom płynącym ze strony działalności człowieka. Decyzja Madery o całkowitej ochronie uratuje to miejsce. W przeciwnym razie możemy utracić je na zawsze” – podkreśla organizacja Oceano Azul Foundation, która postulowała poszerzenie obszaru chronionego.

Czytaj także: Do 2050 r. plastiku w oceanach będzie więcej niż ryb. Chyba że zmniejszymy jego zużycie

Przed laty tamtejsze środowisko badano m.in. w ramach projektu National Geographic Pristine Seas, we współpracy z Oceano Azul Foundation i Waitt Foundation. Odkryto wówczas, że otwarte wody wokół wysp są ważnym punktem migracji ryb i ssaków. Wody przybrzeżne zapewniały natomiast istotne siedliska lęgowe.

„Wiemy, że ochrona korytarzy migracyjnych, od których zależy życie morskie, ma kluczowe znaczenie. Ten nowo utworzony rezerwat morski zapewni ochronę imponującej podwodnej bioróżnorodności Wysp Selvagens” – powiedział Paul Rose, kierownik ekspedycji, cytowany przez National Geographic.

_

Zdjęcie: Umomos / Shutterstock.com

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.