Wokół portugalskich wysp powstaje największy rezerwat morski na świecie

978
0
Podziel się:

Na Atlantyku, nieopodal Madery i Wysp Kanaryjskich, powstaje największy rezerwat morski na świecie. Obszar chroniony, znajdujący się wokół należących do Portugalii Wysp Selvagens, zostanie znacząco rozszerzony. Według ekspertów pozwoli to lepiej chronić tamtejszą bioróżnorodność.

Wyspy Selvagens to niewielki archipelag znajdujący się niedaleko atlantyckiego wybrzeża Afryki, nieopodal Madery i Wysp Kanaryjskich. Ich nazwa w języku portugalskim oznacza dosłownie „Wyspy Dzikie”, co dobrze oddaje ich charakter. Na archipelagu nie żyją ludzie, za to okoliczne warunki środowiskowe zaowocowały bogactwem gatunków morskich.

Teraz, według ogłoszonej pod koniec roku decyzji władz lokalnych, tamtejsza bioróżnorodność otrzyma dodatkowe wsparcie.

Czytaj także: Oceany w 2021 r. z rekordem ciepła. Szósty rok z rzędu jest coraz goręcej

Choć rezerwat funkcjonował tam od dawna, decyzja lokalnych władz pozwoli znacznie szerzej chronić gatunki żyjące w regionie. Jak informuje portal euronews.green, łącznie będzie to 2677 kilometrów kwadratowych podlegających ochronie. Według lokalnych władz oznacza to utworzenie największego rezerwatu morskiego na świecie.

Wyspy Selvagens potrzebują szerszej ochrony

„Rezerwat został utworzony 50 lat temu, by chronić tamtejszy morski ekosystem. Obecne przepisy i niewielkie rozmiary [rezerwatu] nie wystarczają, aby stawić czoła zagrożeniom płynącym ze strony działalności człowieka. Decyzja Madery o całkowitej ochronie uratuje to miejsce. W przeciwnym razie możemy utracić je na zawsze” – podkreśla organizacja Oceano Azul Foundation, która postulowała poszerzenie obszaru chronionego.

Czytaj także: Do 2050 r. plastiku w oceanach będzie więcej niż ryb. Chyba że zmniejszymy jego zużycie

Przed laty tamtejsze środowisko badano m.in. w ramach projektu National Geographic Pristine Seas, we współpracy z Oceano Azul Foundation i Waitt Foundation. Odkryto wówczas, że otwarte wody wokół wysp są ważnym punktem migracji ryb i ssaków. Wody przybrzeżne zapewniały natomiast istotne siedliska lęgowe.

„Wiemy, że ochrona korytarzy migracyjnych, od których zależy życie morskie, ma kluczowe znaczenie. Ten nowo utworzony rezerwat morski zapewni ochronę imponującej podwodnej bioróżnorodności Wysp Selvagens” – powiedział Paul Rose, kierownik ekspedycji, cytowany przez National Geographic.

_

Zdjęcie: Umomos / Shutterstock.com

Podziel się: