Udostępnij

Nawet kilkadziesiąt polskich szpitali będzie trzeba zamknąć. Winne emisje gazów cieplarnianych

02.12.2023

Świat coraz silniej odczuwa skutki ocieplającego się klimatu. Najnowszy raport ujawnia, że do końca wieku ponad 16,2 tys. szpitali może być narażonych na całkowite lub częściowe zamknięcie. Winne są ekstremalne zjawiska pogodowe, które utrudniają ich funkcjonowanie. Autorzy dokumentu „XDI Global Hospital Infrastructure Physical Climate Risk Report 2023” wskazują na szeroką skalę zagrożenia. Problem nie dotyczy bowiem tylko krajów Globalnego Południa, ale również Europy i Polski.

Bez szybkiego odejścia od paliw kopalnych na całym świecie nawet 1 na 12 szpitali może być narażonych na wysokie ryzyko całkowitego lub częściowego zamknięcia do końca wieku. Takie wnioski płyną z opublikowanego właśnie raportu „XDI Global Hospital Infrastructure Physical Climate Risk Report 2023”. Winne są ekstremalne zjawiska pogodowe, związane z wywołanymi przez ludzi zmianami klimatycznymi. To emisje gazów cieplarnianych są odpowiedzialne za kryzys, z którym zmierzyć muszą się placówki medyczne.

Jest jednak nadzieja. W raporcie wskazano, że ograniczenie globalnego ocieplenia do 1,8 st. Celsjusza, przy szybkim wycofaniu paliw kopalnych, zmniejszyłoby o połowę ryzyko uszkodzenia infrastruktury szpitalnej w porównaniu ze scenariuszem wysokiej emisji. Problem ryzyka wyłączeń szpitali można więc znacząco ograniczyć.

Raport bazuje na analizie obejmującej ponad 200 tys. placówek medycznych na świecie.

Problem dotyczy także Europy i Polski. „Wyzwaniem jest koszt”

Podobnie jak w przypadku wielu innych zagrożeń klimatycznych, problem najsilniej dotyczy krajów Globalnego Południa. Spośród 16,2 tys. placówek obarczonych wysokim ryzykiem, 71 proc. znajduje się w krajach o niskim i średnim dochodzie.

Ponad tysiąc znajduje się jednak w Europie. Eksperci oceniają, że zmiana klimatu na Starym Kontynencie wpłynęła na 27-procentowy wzrost ryzyka uszkodzeń infrastruktury szpitalnej od 1990 roku. W najgorszej sytuacji jest Grecja, w przypadku której odnotowano 84-proc. wzrost zagrożenia.

W przypadku Polski wskazano na ryzyko dla 57 placówek. – Raport potwierdza to, co zaczynamy coraz częściej obserwować w Polsce. Podtopienia już zdarzały się w przeszłości, więc dyrektorzy dbają o to, by odpowiednio zabezpieczyć swoje placówki. Instalują backupy prądowe, inwestują w duplikację sieci energetycznej i agregaty z zabezpieczeniem prądowym. Wyzwaniem jest koszt, bo większość nakładów w opiece zdrowotnej idzie na płace. Potrzebujemy znaleźć dodatkowe pieniądze na zmianę infrastruktury, logistykę i szkolenia – ocenia prof. dr hab. n. med. Jarosław Pinkas, dyrektor Szkoły Zdrowia Publicznego, Centrum Medyczne Kształcenia Podyplomowego.

„Sektor ochrony zdrowia nie jest gotowy na coraz większe obciążenie”

– Bezpieczny szpital to obiekt odpowiednio zaprojektowany na wszystkie sytuacje krytyczne, a także z dostępnymi i sprawdzonymi procedurami zabezpieczającymi ciągłość działania. Już teraz zwraca się w polskich szpitalach uwagę na to, gdzie zlokalizowane są krytyczne urządzenia – podkreśla prof. Pinkas.

By ratować szpitale, konieczne jest współdziałanie. – Raport „XDI Global Hospital Infrastructure Physical Climate Risk Report 2023” wskazuje, że do końca stulecia ponad tysiącowi szpitali w Europie grozi zamknięcie z powodu ekstremalnych zjawisk pogodowych. Dlatego, aby zapewnić możliwość skutecznej ochrony zdrowia pacjentów, lekarze muszą pilnie podjąć współpracę z decydentami na rzecz zatrzymania zmiany klimatu i adaptowania sektora medycznego do już występujących zagrożeń – komentuje Jacek Karaczun z HEAL Polska.

– Skutki zdrowotne zmiany klimatu już teraz dotkliwie odczuwają ludzie na całym świecie. Samo narażenie na upały tylko w Europie powoduje dziesiątki tysięcy zgonów każdego roku. A będzie tylko gorzej, bo średnie temperatury wciąż rosną. Sektor ochrony zdrowia nie jest gotowy na coraz większe obciążenie konsekwencjami kryzysu klimatycznego – zwraca uwagę Karaczun.

_

Zdjęcie: Zhuravlev Andrey / Shutterstock.com

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.