Udostępnij

Za Teslę nie będzie można płacić bitcoinem. Powodem wpływ kryptowaluty na środowisko

25.05.2021

Tesla zawiesza przyjmowanie płatności bitcoinem przy zakupach swoich samochodów elektrycznych. Powodem jest zaniepokojenie wysokim zużyciem paliw kopalnych w związku z funkcjonowaniem kryptowaluty. A to pożera już więcej energii elektrycznej niż… ponad 44-milionowy kraj.

Decyzję na temat zawieszenia płatności bitcoinem podał na swoim Twitterze Elon Musk, współzałożyciel i dyrektor generalny Tesli. W oświadczeniu czytamy, że spółka jest „zaniepokojona wzrastającym zużyciem paliw kopalnych, szczególnie węgla, do wydobywania bitcoina oraz transakcji”.

Podkreślono, że kryptowaluta to pod wieloma względami dobre rozwiązanie, jednak jej funkcjonowanie nie może odbywać się kosztem środowiska.

Decyzja firmy motoryzacyjnej wpłynęła na wartość kryptowaluty. Jak podaje portal Bankier.pl, po deklaracji Muska wartość bitcoina spadła tymczasowo do wartości 46,3 tys. dolarów (o 20 proc. względem 24-godzinnego maksimum).

Niemal tydzień później kryptowaluta notuje dalsze spadki, na co wpływ miały m.in. deklaracje chińskich organów sektora bankowego.

Bitcoin pożera więcej energii niż Argentyna

Na czym polega wpływ kryptowaluty na środowisko? Wynika on z energochłonności bitcoina, którego funkcjonowanie opiera się na obliczeniach wykonywanych przez rozproszone sieci komputerów. Wymaga to dużych mocy obliczeniowych.

Czytaj także: Administracja Joe Bidena zatwierdziła pierwszy projekt dużej morskiej farmy wiatrowej

Okazuje się, że w ten sposób pożerana jest niemała ilość energii. Według obliczeń naukowców z Cambridge pozyskiwanie bitcoina (zwane „kopaniem”, od ang. mining) zużywa 133,68 TWh prądu rocznie. To więcej niż w ciągu roku zużywają mieszkańcy ponad 44-milionowej Argentyny. Zbliżoną ilość energii elektrycznej wykorzystuje Szwecja czy Ukraina.

Oczywiście – pomijając pytanie, czy jest to marnotrawstwo, czy nie – energia nie musiałaby pochodzić ze spalania paliw kopalnych. Jednak w dużej części tak właśnie się dzieje. Jak podaje CNBC, za 65 proc. całego „wydobycia” bitcoina ma miejsce w Chinach, których energetyka nadal opiera się głównie na paliwach kopalnych, szczególnie węglu.

_

Zdjęcie: Shutterstock/Scharfsinn

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.