Udostępnij

Zakaz palenia węglem w Oświęcimiu. Radni przyjęli uchwałę

26.01.2021

Na razie jest to uchwała intencyjna, a ostateczną decyzję podejmie sejmik wojewódzki. Zakaz palenia węglem poparło 13 radnych, trzech było przeciw, a pięciu się wstrzymało.

Uchwała zakłada przyspieszenie likwidacji kotłów pozaklasowych i zakaz ich stosowania od 2023 r., likwidację pieców klasy 3 i 4 do 1 września 2024, a kotłów 5 klasy do 1 września 2028 roku. Całkowity zakaz palenia węglem miałby obowiązywać od 2033 r. Uchwałą będą objęte piece w prywatnych budynkach i firmach oraz w instytucjach miejskich.

900 pieców do wymiany

-Jesteśmy jedną z pierwszych gmin, które chcą wprowadzić taki zakaz i trzeba to działanie prezydenta oraz radnych docenić. Mam wrażenie, że nastawienie władz miasta zmieniło się w ostatnich latach i teraz robimy krok w dobrą stronę -mówi Mariusz Kaszuba z Oświęcimskiego Alarmu Smogowego. – Problemem we wdrażaniu tych przepisów może być jednak bariera finansowa. Wielu osób nie stać na wymianę pieca, która przecież kosztuje sporo. Nie powstał do tej pory mechanizm prefinansowania inwestycji – dodaje.

A wymiany pieców powinny przyspieszyć. Na razie, jak wylicza Kaszuba, rocznie likwiduje się około 150 kotłów. Do wymiany wciąż pozostało ich około 900.

Żeby zauważyć problem smogu w Oświęcimiu, nie trzeba być specjalistą. Wystarczy jeden mroźny i bezwietrzny dzień, żeby stacja monitoringu powietrza zanotowała przekroczenia dopuszczalnych poziomów. Tak było na przykład 18 stycznia, w poniedziałek po wyjątkowo mroźnym weekendzie – dobowe stężenie pyłów PM10 na stacji przy ulicy Bema wyniosło 121 µg/m3. Norma dobowa to 50 µg/m3.

-Problem potęguje położenie miasta. Podobnie jak Kraków, Oświęcim jest usytuowany w kotlinie. Jesteśmy otoczeni gminą wiejską, gdzie wciąż wiele osób pali węglem, a smog jest do nas nawiewany – tłumaczy Mariusz Kaszuba.

Zakaz palenia węglem w kolejnych gminach?

-W ubiegłym roku przeprowadzono ankietę wśród mieszkańców Oświęcimia i ponad 60 proc. poparło zakaz palenia węglem. Ten wynik, w połączeniu z uchwałą intencyjną, to jasny sygnał, że mieszkańcy mniejszych małopolskich miast chcą takiej zmiany, jaką widzimy w Krakowie – komentuje Marcin Kręźlewicz z Chełmeckiego Alarmu Smogowego. Chełmek to miasto w powiecie oświęcimskim, które również zmaga się z problemem smogu. Dlatego Kręźlewicz ma nadzieję, że decyzja radnych z pobliskiego Oświęcimia będzie drogowskazem dla kolejnych gmin. – Uchwała jest postawieniem kropki nad „i” nad małopolską uchwałą antysmogową – dodaje.

Czytaj także: 7 tys. kontroli, 92 mandaty. Minął rok z zakazem palenia węglem i drewnem w Krakowie

Prezydent Oświęcimia, Janusz Chwierut podkreślał w rozmowie z Radiem Kraków, że miasto nie może dłużej czekać na pozbycie się „kopciuchów”. „Nasze działania są konkretne i przysłużą się przyszłym pokoleniom” – mówił . Dodał, że ma nadzieję na szybkie podjęcie tematu przez sejmik wojewódzki, który musi ostatecznie zatwierdzić zakaz.

Podobną uchwałę kilka miesięcy temu podjęli radni z Tarnowa. Do tej pory jednak sejmik nie zajął się tą sprawą.

Zdjęcie: podorojniy/Shutterstock

Autor

Katarzyna Kojzar

Pisze o klimacie, środowisku, a czasami – dla odmiany – o kulturze. Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego i Polskiej Szkoły Reportażu. Jej teksty ukazują się też m.in. w OKO.press i Wirtualnej Polsce.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.