Udostępnij

7 tys. kontroli, 92 mandaty. Minął rok z zakazem palenia węglem i drewnem w Krakowie

01.09.2020

Rok temu, 1 września, zaczął obowiązywać zakaz palenia węglem i drewnem na terenie Krakowa. Miasto informuje, że jakość powietrza sukcesywnie się poprawia, co widać w danych pochodzących ze stacji pomiarowych. W ciągu roku przeprowadzono 7 tys. kontroli dotyczących przestrzegania nowych przepisów. Do 42 proc. z nich doszło dzięki zgłoszeniom mieszkańców.

Od 1 lipca 2017 roku na terenie Krakowa obowiązywały przepisy zakazujące stosowania paliw niskiej jakości. Był to jednak jedynie okres przejściowy i – zgodnie z uchwałą Sejmiku Województwa Małopolskiego – od 1 września 2019 roku wszedł w życie całkowity zakaz spalania węgla oraz drewna. [O szczegółach nowych przepisów informowaliśmy TUTAJ.]

„Przez połowę ostatniej dekady walka ze smogiem gwałtownie przyspieszyła dzięki zaangażowaniu mieszkańców, organizacji pozarządowych i władz samorządowych” – powiedział w oświadczeniu prezydent Jacek Majchrowski.

Czytaj także: Polski Alarm Smogowy sprawdził, jak idzie likwidacja kopciuchów: Kraków liderem, w Warszawie i Łodzi bardzo wolno

„Pomimo wielu obaw dotyczących osób najgorzej sytuowanych, które mogą nie sprostać nowym przepisom, udało się przeprowadzić swoistą rewolucję i wymienić kilkadziesiąt tysięcy starych pieców. Należy jednocześnie pamiętać, że dotacje nie ograniczały się wyłącznie do samej zamiany paleniska na ekologiczne źródło ciepła, ale również na celowej pomocy związanej z dopłatami do rachunków, wsparciu w zakresie termomodernizacji, pomocy doradczej i prawnej” – powiedział w oświadczeniu Paweł Ścigalski, pełnomocnik prezydenta Krakowa ds. jakości powietrza.

https://www.facebook.com/KrakowskiAlarmSmogowy/posts/3431771153509884

„Przed nami kolejne zadania – realizacja nowego POP-u, który jest obecnie aktualizowany, stałe kontrole straży miejskiej w tych lokalizacji, gdzie jeszcze mogą występować naruszenia uchwały antysmogowej oraz działania na rzecz ograniczenia emisji z transportu” – podkreśla Ścigalski.

Czytaj także: Lobbyści chcą zniesienia zakazu palenia węglem, PAS protestuje. “Czy Sejmik uratuje 1500 osób rocznie?”

7 tysięcy kontroli

Z okazji rocznicy władze miasta podsumowało okres obowiązywania nowych przepisów, w tym m.in. kontrole przestrzegania zakazu. Od września 2019 r. do marca 2020 r. przeprowadzono ponad 7 tys. kontroli przestrzegania zakazu. 42 proc. kontroli stanowiły kontrole interwencyjne – prowadzone w wyniku zgłoszeń, np. za pośrednictwem telefonu interwencyjnego straży miejskiej i aplikacji Powietrze Kraków.

Z danych zebranych przez Wydział ds. Jakości Powietrza UMK wynika, że podczas kontroli wykryto 368 przypadków złamania zakazu stosowania paliw stałych. Nałożono 92 mandaty na łączną kwotę 23,5 tys. złotych.

Czytaj także: Małopolanie domagają się skutecznych przepisów antysmogowych. Ponad 3 tys. podpisów pod petycją

W sezonie grzewczym 2019/2020 aktywnie działali także doradcy z Krakowskiego Centrum Doradztwa Energetycznego. Przy użyciu kamery termowizyjnej prowadzili oni bezpłatne badania domów jednorodzinnych, oceniając straty ciepła, stan izolacji termicznej, szczelność stolarki okiennej i drzwiowej oraz wady instalacji grzewczej. Łącznie odwiedzili 140 domostw.

Ponadto miasto chwali się działaniami o charakterze edukacyjnym, m.in. spotkaniami z przedszkolakami oraz wykładami dla mieszkańców.

_

Źródła: Smoglab, Krakow.pl

Zdjęcie: Shutterstock/Darya Mamulchenko

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.