Udostępnij

Zakaz palenia węglem w Oświęcimiu. Radni przyjęli uchwałę

26.01.2021

Na razie jest to uchwała intencyjna, a ostateczną decyzję podejmie sejmik wojewódzki. Zakaz palenia węglem poparło 13 radnych, trzech było przeciw, a pięciu się wstrzymało.

Uchwała zakłada przyspieszenie likwidacji kotłów pozaklasowych i zakaz ich stosowania od 2023 r., likwidację pieców klasy 3 i 4 do 1 września 2024, a kotłów 5 klasy do 1 września 2028 roku. Całkowity zakaz palenia węglem miałby obowiązywać od 2033 r. Uchwałą będą objęte piece w prywatnych budynkach i firmach oraz w instytucjach miejskich.

900 pieców do wymiany

-Jesteśmy jedną z pierwszych gmin, które chcą wprowadzić taki zakaz i trzeba to działanie prezydenta oraz radnych docenić. Mam wrażenie, że nastawienie władz miasta zmieniło się w ostatnich latach i teraz robimy krok w dobrą stronę -mówi Mariusz Kaszuba z Oświęcimskiego Alarmu Smogowego. – Problemem we wdrażaniu tych przepisów może być jednak bariera finansowa. Wielu osób nie stać na wymianę pieca, która przecież kosztuje sporo. Nie powstał do tej pory mechanizm prefinansowania inwestycji – dodaje.

A wymiany pieców powinny przyspieszyć. Na razie, jak wylicza Kaszuba, rocznie likwiduje się około 150 kotłów. Do wymiany wciąż pozostało ich około 900.

Żeby zauważyć problem smogu w Oświęcimiu, nie trzeba być specjalistą. Wystarczy jeden mroźny i bezwietrzny dzień, żeby stacja monitoringu powietrza zanotowała przekroczenia dopuszczalnych poziomów. Tak było na przykład 18 stycznia, w poniedziałek po wyjątkowo mroźnym weekendzie – dobowe stężenie pyłów PM10 na stacji przy ulicy Bema wyniosło 121 µg/m3. Norma dobowa to 50 µg/m3.

-Problem potęguje położenie miasta. Podobnie jak Kraków, Oświęcim jest usytuowany w kotlinie. Jesteśmy otoczeni gminą wiejską, gdzie wciąż wiele osób pali węglem, a smog jest do nas nawiewany – tłumaczy Mariusz Kaszuba.

Zakaz palenia węglem w kolejnych gminach?

-W ubiegłym roku przeprowadzono ankietę wśród mieszkańców Oświęcimia i ponad 60 proc. poparło zakaz palenia węglem. Ten wynik, w połączeniu z uchwałą intencyjną, to jasny sygnał, że mieszkańcy mniejszych małopolskich miast chcą takiej zmiany, jaką widzimy w Krakowie – komentuje Marcin Kręźlewicz z Chełmeckiego Alarmu Smogowego. Chełmek to miasto w powiecie oświęcimskim, które również zmaga się z problemem smogu. Dlatego Kręźlewicz ma nadzieję, że decyzja radnych z pobliskiego Oświęcimia będzie drogowskazem dla kolejnych gmin. – Uchwała jest postawieniem kropki nad „i” nad małopolską uchwałą antysmogową – dodaje.

Czytaj także: 7 tys. kontroli, 92 mandaty. Minął rok z zakazem palenia węglem i drewnem w Krakowie

Prezydent Oświęcimia, Janusz Chwierut podkreślał w rozmowie z Radiem Kraków, że miasto nie może dłużej czekać na pozbycie się „kopciuchów”. „Nasze działania są konkretne i przysłużą się przyszłym pokoleniom” – mówił . Dodał, że ma nadzieję na szybkie podjęcie tematu przez sejmik wojewódzki, który musi ostatecznie zatwierdzić zakaz.

Podobną uchwałę kilka miesięcy temu podjęli radni z Tarnowa. Do tej pory jednak sejmik nie zajął się tą sprawą.

Zdjęcie: podorojniy/Shutterstock

Autor

Katarzyna Kojzar

Pisze o klimacie, środowisku, a czasami – dla odmiany – o kulturze. Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego i Polskiej Szkoły Reportażu. Jej teksty ukazują się też m.in. w OKO.press i Wirtualnej Polsce.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.