Udostępnij

Zakład Swiss Krono w Żarach z wyrokiem za zatruwanie powietrza

01.02.2019

Przełomowy wyrok w Żarach. Firma Swiss Krono, produkująca wyroby z drewna, została ukarana za zanieczyszczanie powietrza. Chodzi między innymi o szkodliwe pyły, tlenki siarki i azotu oraz benzen.

O wyroku w tej sprawie poinformował Lubuski Alarm Smogowy, a informację potwierdziła dyrekcja Sądu Rejonowego w Żarach. Uzasadnieniem są pomiary wskazujące na przekraczanie przez firmę dopuszczalnych norm emisji. Kara jest jednak niska, opiewa na pięć tysięcy złotych na rzecz skarbu państwa. To maksymalna kwota, o którą prosił skarżący Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska. Firma próbowała uniknąć kary posługując się argumentem o niewiarygodności pomiarów WIOS-iu. Sąd uznał jednak, że nie jest organem, który powinien oceniać pracę Inspektoratu. Można spodziewać się odwołania od wyroku, bo decyzja nie jest prawomocna. Mimo wszystko cieszą się z niej lokalni aktywiści.

– To potwierdzenie na piśmie, że zakłady Swiss Krono zanieczyszczają powietrze, do czego do tej pory się nie przyznawali. Przez lata słyszeliśmy, że z kominów wylatuje głównie para wodna – mówi Remigiusz Krajniak z Lubuskiego Alarmu Smogowego.

Swiss Krono to szwajcarska firma zajmująca się przetwórstwem drewna, o profilu podobnym do mieleckiego Kronospanu. Ma swoje zakłady między innymi w USA, na Ukrainie, Węgrzech i w Niemczech. Filia w Żarach (Kronopol), podobnie jak konkurencja z Mielca, ma według wielu mieszkańców mocno wpływać na zanieczyszczenie środowiska. W mieście unosi się nieprzyjemny zapach, a parapety i karoserie samochodów często pokrywa biały pył – według aktywistów pochodzący właśnie z fabryki Swiss Krono. Zanieczyszczenia przez nią emitowane to nie tylko pyły PM10 czy PM2,5, których stężenie mierzą stacje Wojewódzkich Inspektoratów Ochrony Środowiska. Ta w Żarach jest wyposażona w dodatkowe czujniki związków chemicznych, które wypuszczane są przez zakład – chodzi między innymi o toluen, tlenki azotu, tlenek węgla i siarki i M-P-Ksylen. Pomiary ma prowadzić na własnym terenie również sama firma, jednak nie udostępnia ich w internecie.

– Nie ufamy pomiarom Swiss Krono. Uważamy, że zakład powinien być stale monitorowany przez WIOŚ, którego kontrole jak na razie są zapowiadane z dwutygodniowym wyprzedzeniem – mówi Krajniak.

Z kominów Kronopolu wydostaje się również szkodliwy formaldehyd, którego pomiary nie są na bieżąco udostępniane przez WIOŚ. Według Unii Europejskiej należy on do grupy substancji o możliwym działaniu rakotwórczym, wpływa na stan błon śluzowych płuc i zaburzenia ich czynności, stan spojówek i nadreaktywność oskrzeli – jak czytamy między innymi w opracowaniu pisma “Przemysł Chemiczny”. Nie dowiemy się jednak tego z broszury informacyjnej dotyczącej tej substancji wydanej przez Zakład Swiss Krono. W treści ulotki znajdziemy uspokajające informacje na temat tego, że formaldehyd występuje w przyrodzie naturalnie, za jego emisję odpowiadają też domowe kotły i silniki samochodów, a nawet niezbędny do życia tlen w zbyt dużych ilościach truje. Swiss Krono zaleca mieszkańcom też zapoznanie się z danymi pomiarowymi dotyczącymi zanieczyszczeń w regionie, odsyłając w tym celu do strony internetowej, która… nie działa. Na ostatniej stronie zakład chwali się pochlebnymi opiniami na temat broszury, a jedną z nich podzielił się skarżący Kronopol lubuski WIOŚ.

formaldehyd swiss krono kronopol żary wyrok                                                                       Fragment broszury informacyjnej Swiss Krono

W informacji z 2018 roku lubuski WIOŚ wymienia dopuszczalne limity stężeń formaldehydu w powietrzu. To średnio 4 μg/m3 w skali roku. W Żarach ta wartość była przekroczona dwa razy – w 2012 i 2014 roku. Mniej optymistyczne są wiadomości o wartościach dobowych. Co roku zdarzało się, że przekraczały ten poziom. Nie mamy jednak pełnego obrazu sytuacji –  przedstawione przez Inspektorat dane pochodzą z pomiarów prowadzonych zaledwie kilkukrotnie w ciągu roku, a dotyczą lat 2012-2017.

Innym ciekawym wątkiem jest obecność fabryki Swiss Krono w lokalnych mediach. W ostatnich latach mówi się głównie o pozytywach – nowym, nowoczesnym filtrze zanieczyszczeń, działaniach dla społeczności, sukcesach finansowych, w najgorszym przypadku o wypadkach na terenie zakładu. Ze stron internetowych lokalnych gazet, stacji radiowych i portali nie można dowiedzieć się najczęściej niczego na temat emisji szkodliwych substancji, a dziennikarze całkowicie zignorowali wiadomość o wtorkowym wyroku.

Wysłaliśmy prośbę o komentarz w sprawie wyroku do Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Zielonej Górze i Swiss Krono. Niestety do momentu publikacji artykuły nie otrzymaliśmy żadnej odpowiedzi.

Zdjęcie: dym z zakładów Swiss Krono w Żarach, źródło: Lubuski Alarm Smogowy

Autor

Marcel Wandas

Dziennikarz, autor między innymi Onetu, Holistic News i Weekend.Gazeta.pl. W przeszłości reporter radiowy związany między innymi z Radiem Kraków, Radiem Eska i Radiem Plus. Fan muzyki, bywalec festiwali, wielbiciel krakowskiej Nowej Huty, hejter krakowskiego smogu.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.